wtorek, 13 marca 2012

Nowa Fantastyka 3/2012


JOHN CARTER
W numerze: John Carter - wielki powrót zapomnianej legendy, Fantastyka - kobieca przygoda, Nieposkromiona wyobraźnia Tarsema, ,,Rady dla piszących'' odc. 4, Felietony: Watts, Ćwiek, Kosik, Orbitowski

 Co miesiąc prezentuję Wam magazyn Nowej Fantastyki, dzisiaj odsłona trzecia. Przyzwyczailiście się, że zazwyczaj ocena tego czasopisma jest dobra, są ciekawe artykuły, opowiadania a i tak nie wybraliście się do kiosków? Pora to zmienić! Nowy numer, nowe, ciekawe tematy - to musicie mieć!

Zaczynamy od zapowiedzi książek, filmów, komiksów i ciekawej oferty powieści. Jerzy Rzymowski poleca po co warto sięgnąć i dlaczego. Myślę, że można mu bez wątpienia zaufać, bo wybrał ciekawe propozycje i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Kolejnym punktem jest felieton Jakuba Ćwieka, w którym pisze o popkulturze, wysuwa szerszą refleksję o sprawie ACTA. Teksty Ćwieka należą do moich ulubionych, ponieważ umiejętnie przedstawia swoją stronę w danym temacie i pisze takim językiem, który ożywia czytelnika i skłania do rozmyśleń. Za to należy mu się duży plus.

Fantastyka - kobieca przygoda, to artykuł, który przeczytałam od razu kiedy gazeta wpadła w moje ręce. Joanna Kułakowska opisuje Polki, jako autorki fantastyki. Kiedyś mogło wydawać się to dziwne, ale teraz? Można chociażby przyjrzeć się książkom Kossakowskiej, czy Magdaleny Kozak i stwierdzić, że kobiety też potrafią pisać tak, że można pomyśleć iż napisał to mężczyzna. Dopełnieniem są liczne zdjęcia pisarek i ich książek + fragmenty dwóch wywiadów z Ewą Białołęcką i Anną Brzezińską.

Jerzy Rzymowski przedstawia nam postać Tarsema - mistrza operowania obrazem. Słyszeliście kiedyś o nim? Jeśli nie, to pora to nadrobić czytając ten numer, w którym wszystko jest ciekawie opisane. Pomysły reżysera są oryginalne, ciekawe i mimo odrzuceniu przez swojego ojca, postanowił dążyć do własnego celu - kręcąc filmy, które na pewno zostaną w waszej pamięci na długo. Niedługo w kinach jego nowy film ,,Królewna Śnieżka'', a później gotycki thriller ,,A Killing on Carnival Row''. Temat z okładki o Johnie Carterze jest ciekawy i na pewno spodoba się miłośnikom Cartera.

W tym numerze jak w każdym innym jest kilka opowiadań, tym razem jest ich aż sześć! Najlepszy Hycel w mieście Tomasza Przewoźnika, Lilka Radosława Raka, Legenda Tomasza Kaczmarka, Cała prawda o Angleterre Jakuba Wojnarskiego - opowiadania polskich autorów. Moim zdaniem bez wątpienia najlepszym z tych wymienionych jest Lilka, w której połączone są elementy fantasy z horrorem. Z zagranicznych opowiadań Magia Leonida Kaganowa i Księga Feniksa Nnedi Okorafora, to zdecydowanie ta druga zajmuje pierwsze miejsce jako najlepsze opowiadanie numeru. 

Pod koniec mamy sporą dawkę recenzji książek, filmów i komiksów, dzięki którym może skusicie się na kupno czegoś co was zainteresuje. Oprócz tego felietony i konkursy, w których bez wątpienia warto wziąć udział!! Numer warty polecenia. Nie wahajcie się, każdy znajdzie coś dla siebie.
5-
Za magazyn dziękuję serdecznie Panu M.Zwierzchowskiemu z wyd. Prószyński i S-ka!

7 komentarzy:

 1. A ja nadal nie czytałam żadnego numeru...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio miałam zamiar wybrać się do kiosku po tę gazetę, ale zapomniałam... Chyba muszę to nadrobić ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Każdy kolejny numer to przygoda: co nowego wymyślili, bo na razie (jak w książkach A. Christie) nigdy nie udało mi się przewidzieć tematyki kolejnego numeru :D:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytuje czasopism, ale NF ma fajne okładki - chociaż ta mi się niespecjalnie podoba, a ten cały bohater John Carter mnie irytuje -.-

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja także jeszcze nie czytałam ani jednego numeru NF, chyba popełniam wielki błąd. Wybiorę się po nią jutro po szkole.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem, czy jestem przekonana, ostatnio potrzebuję coś lekkiego, coś co mnie rozweseli.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zupełnie nie dla mnie. Ostatnio wpadł mi w ręce jakiś ze starszych numerów i tylko utwierdziłam się w tym przekonaniu. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)