poniedziałek, 31 grudnia 2012

Nowa Fantastyka 11/2012 i 12/2012


ŚWIĘTOWANIE JUBILEUSZU TRWA!
Rocznicowo: Jacek Dukaj o prozie zagranicznej; Konrad Wągrowski o filmie. Opowiadania: Terry Pratchett, Andrzej Ziemiański, Catherynne M. Valente - światowa premiera. Recenzja z Lamusa; Bacigalupi zabija dobrych ludzi.
NASZ CZŁOWIEK NA NAJWIĘKSZYM KONWENCIE ŚWIATA!
Publicystyka: Jim Henson - bajkarz - eksperymentator' Nik Pierumow i jego Śródziemie' Pan Lodowego Ogrodu - wielki finał. Opowiadania: Ken Scholes, Karen Joy Fowler, Janusz Cyran.

Dzisiaj mam dla Was omówienie dwóch numerów - listopadowego i grudniowego, ponieważ.. wcześniej się nie wyrobiłam. Nie będę tego zganiać na szkołę, brak czasu i inne obowiązki - zgonię na siebie. Bo widzicie, Cassiel nie umie sobie zorganizować jak normalny człowiek czasu. Ot, taka przyczyna tego wszystkiego. I może trochę lenistwo. W każdym bądź razie, przejdźmy do sedna tego postu, coby wyrobić się przed godziną 23:59. :)

Listopadowy numer zaczyna się od zapowiedzi, które przedstawia nam Jerzy Rzymowski. A jeszcze wcześniej, we wstępie swoje zdanie zabiera nie kto inny jak Jakub Winiarski, który zaczyna z nami zabawę w ''Kto to powiedział?''. W grudniowym natomiast pisze o Fantazji i rzeczywistości, a Jerzy Rzymowski przedstawia z zapowiedzi taką książkę jak: Antologia - Opowieści ze świata Wiedźmina, czy chociażby ßehemot.

FELIETONY
Możecie już się na mnie wściec czy co chcecie, ale moim faworytem, nadal pozostaje tekst Jakuba Ćwieka. Cóż ja poradzę, jak to zawsze jego felietony są najciekawsze i zawsze z taką przyjemnością się je czyta? Tym razem autor pisze o tym, że nawet wybitny autor, za kilka lat może nie być tak postrzegany jeśli wyda coś, co nie spodoba się nowemu pokoleniu. Mamy też tekst Rafała Kosika, w którym opisuje że musi zdarzyć się cud, aby ludzie przestali ściągać nielegalnie książki i też co może wydarzyć się w przyszłości z tradycyjną książką. Łukasz Orbitowski przedstawia pewien film pt. Amer, który jest dość specyficzny, o czym warto przekonać się samemu. W grudniu na początku nie czekał na mnie felieton Ćwieka, ale Rafała Kosika, w którym przedstawia swoje zdanie na temat polskiego szkolnictwa i zadaje pytanie, po co i do czego służy kanon lektur, który, bądźmy szczerzy, raczej zniechęca do czytania. Rzadko kiedy jest na odwrót.  Teksty ciekawią w obu numerach, nie nudzą i są napisane naprawdę dobrym językiem, który zachęca do lektury.

TEMATY Z OKŁADKI
Spowiedź rówieśnika Jacka Dukaja to dość obszerny artykuł o historii polskiej literatury, która dzieli się na trzy okresy: Opóźnienia, Doganiania i Zrównania. Długość nie sprawia, że jest nudny, bo jest wręcz na odwrót. Warto zapoznać się z historią i jak to naprawdę było. Odyseja kosmiczna 1982-2012 o historii filmowej fantastyki. Zostają przedstawione filmy, na które warto zwrócić uwagę, ale też takie na które raczej nie trzeba. Co ciekawe, w numerze listopadowym zostaje przedstawiony artykuł o tym, jak recenzowano książki dawniej. Artykuł Marcina Zwierzchowskiego jest o pisarzy młodego pokolenia, a mowa tu o Paolo Bacigalupi, o którym warto poczytać i zastanowić się nad własnym zdaniem, czy robi ten pisarz dobrze, czy wręcz przeciwnie.

Grudniowo. Na początku artykuł Anna Kapier i Marcina Batyldy o Powrocie na Midgaard, czyli finale (podobno) dobrej serii jaką jest Pan Lodowego Ogrodu. Nie czytałam, więc ocenić nie umiem, niemniej jednak tekst jest dobry. Dalej jest  sprawozdanie z największego konwentu świata, na którym pojawił się Jakub Ćwiek! Po przeczytaniu myślę, że każdy chciałby tam się pojawić. Filmowa podróż na samotną górę Mateusza Albina, to kolejny tekst który muszą przeczytać osoby lubiące Hobbita. Warto! Jest też wywiad z Nikiem Pierumowem, rosyjskim pisarzem fantasy i SF. Najciekawszy jednak z tego wszystkiego był tekst Marcina Zwierzchowskiego o Erin Morgenster, autorce Cyrku nocy, o którym ostatnio było tak głośno.


OPOWIADANIA
Zwrócę tu tylko uwagę na te, które przykuły w jakimś stopniu moją uwagę i były po prostu ciekawe. Z numeru jedenastego polecam: Piekielny interes, Pułapkę Tesli. Z grudniowego warto przeczytać następujące: Pluvianus Aegyptus Joanny Kułakowskiej. Te opowiadania wciagnęły mnie bez reszty i.. dość szybko się zakończyły. Niemniej jednak polecam. :)


RECENZJE
Stałym punktem programu NF  są recenzje zarówno książek, filmów, komiksów, ale czasami też anime. Z książek, według autorów zwrócić uwagę np. na: Przegląd Końca Świata: Feed, Drooda, Złodzieja, co kradnie nam serca., Cinder, Czerwoną mgłę, W mrok, Skrzydła gniewu. Z filmów: Faceci w czerwni 3, Dreed 3D, Looper - Petla czasu. 

Podsumowując, zarówno numer wydany w listopadzie jak i w grudniu są warte przeczytania, zobaczenia. W każdym znalazłam coś ciekawego, na co warto zwrócić uwagę. Dowiedziałam się sporo o historii literatury w Polsce, ale też o Hobbicie. Każdy znajdzie coś tu dla siebie. Polecam gorąco!
Moja ocena: 5
Za magazyn dziękuję serdecznie Panu M. Zwierzchowskiemu z wyd. Prószyński i S-ka!

6 komentarzy:

 1. Magazyn nie dla mnie. Nie zaczytuję się w fantastyce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle numerów, a ja jeszcze po niego nie sięgnęłam :(

  OdpowiedzUsuń
 3. fajny magazyn, lecz niestety rowniez nie lubie fantastyki (przynajmniej tej ksiazkowej). Ale tak poza tym masz swietnego i niezwykle pozytecznego bloga :)

  zapraszam do siebie http://kino-strefa.blogspot.com/
  blog jest nowy, dlatego jeszcze niedopracowany ale robie co moge.

  ja do ciebie na pewno jeszcze zajrze :)!

  OdpowiedzUsuń
 4. Parę razy kupiłam i nie zachwyciło mnie niestety :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Trolu kochany, a ja nadal nie wiem xd kiedyś może obadam, kto wie, najbardziej dla opowiadać, mimo , że szybko się kończą *.*

  OdpowiedzUsuń
 6. Nowa Fantastyka jest świetna, lecz wolałem SFFiH :( Szkoda, że padło...
  Podoba mi się u Ciebie. Myślę, że będę częściej Cię odwiedzał.

  Zapraszam do siebie po solidną dawkę recenzji, artykułów, felietonów.

  www.siecslow.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)