sobota, 10 grudnia 2011

Magia krwi - Anthony Huso

„Rzeczy niewypowiedziane gdzieś się ulatniają - i wtedy człowiek żałuje. Belman mawiał, że ,,szczęśliwe decyzje są owocami sekund'', a ,,wieczna miłość rozkazuje sercu''. Ja zaś mówię: miłość wymaga nieraz kradzieży.”

 Sięgając po tę książkę, zaczęłam zastanawiać się skąd wziął się tytuł książki - ,,Magia krwi''. Krew, która kojarzy nam się z wampirami, bólem, kolorem czerwonym. Magia - czarownice, zaklęcia, starodawne języki.. Moje przypuszczenia trochę się sprawdziły, ale nie do końca. Nie wiedziałam tak naprawdę czego mam się spodziewać po tej powieści, nie czytałam wcześniej żadnych recenzji i chyba dobrze, bo się nie rozczarowałam, ani specjalnie nie zachwycałam nad nią - ale o tym za chwilę. 

Kim jest sam autor? Zaczynał jako opiekun osób starszych, następnie był obnośnym sprzedawcą odkurzaczy. Przełomem była jednak oferta pracy we Francji, w Arkane Studios, zajmującej się produkcją gier komputerowych. W wolnym czasie zakończył pracę nad debiutancką powieścią, „Magią krwi”, będącą pierwszym z dwóch planowanych tomów cyklu.

Caliph Howl, główny bohater, studiuje w Desdae. Nie jest jednak zwykłym studentem, jest następcą tronu Księstwa Stoneholdu. Na uczelni poznaje niesamowitą i tajemniczą kobietę o imieniu Sena, z którą będzie spędzał każdą wolną chwilę. Nie wie jednak, że za jakiś czas go wykorzysta do swojego celu. Do Stoneholdu wielkimi krokami nadchodzi wojna, król umiera tragiczną śmiercią. Caliph opuszcza mury Wyższej Szkoły, w najbliższym czasie czeka go walka o własne dziedzictwo i królestwo. Wiedźmy poszukują zaginionej książki ,,Cisrym Ta'', nie wiedzą i nie podejrzewają jednak kto ją może mieć. Sena wie, że będzie potrzebowała Calipha, aby jej plan się powiódł..

,,Magia krwi'' nie jest kolejną książką o nieszczęśliwej miłości śmiertelniczki i wampira, albo czarownicy i śmiertelnika. Anthony Huso wprowadził wątek miłości, ale to nie było najważniejszym elementem tej książki i fragmenty z Seną i Caliphem nie były sztuczne. Czytało się je naturalnie, dzięki temu, że autor nie stworzył tej ostatnio popularnej ,,nieszczęśliwej miłości''. Za to można mu dziękować. Lektura jest obszerna, więc nie jesteśmy zdziwieni jej wielowątkowością. 

Pozycja ta wywarła na mnie pozytywne wrażenie, ale były momenty, w których z trudem przychodziło mi jej czytanie. Autor stworzył świat, w którym spotkamy się z magią, staromową i technologią, która tak mnie w tej książce irytowała, że miałam ochotę ją wtedy odłożyć. Nie wiedziałam o co chodziło ze statkami, jakimiś dziwnymi urządzeniami, które miały uratować albo zniszczyć królestwo, dlatego że autor posługiwał się językiem, który sprawiał trudność w czytaniu. Według mnie było to niepotrzebne i gdybym mogła wyrwałabym strony na których były te obszerne opisy.

Postacie, które stworzył Huso, zostały przedstawione barwnie, o każdym bohaterze mogliśmy się czegoś dowiedzieć. Minusem jednak jest to, że postaci w tej książce jest mnóstwo. Non stop poznajemy kogoś nowego, a każda postać tak naprawdę jest ważna i odgrywa jakąś rolę w tej historii. Dlatego możemy się w tym wszystkim pogubić i nie wiedzieć o co chodzi, a gdy dojdą jeszcze obszerne opisy o technologii, wtedy jest jeszcze gorzej..

Fragmenty o wiedźmach, zaginionej książce, napadzie na zamek, zdradzie, studiach w Desdae i związku Calipha z Seną są tak naprawdę tymi najciekawszymi, w których było najwięcej akcji. Nie nudziłam się i czytałam z wypiekami na twarzy, bo chciałam wiedzieć wszystko: co będzie dalej, dlaczego tak, po co itd. Książka jest przepełniona szybkimi zwrotami akcji, więc za to ogromny plus dla autora. A dla Was czytelnicy taka mała wskazówka: nie ufajcie żadnemu bohaterowi, nawet swojemu ulubionemu. Polecam! :)
Moja ocena 5/6 , 8/10
Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka!

30 komentarzy:

 1. Nigdy nie słyszałam o tej powieści, ale może się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o tej premierze. Tytuł kojarzy mi się z moją ulubioną serią Ilony Andrews, dlatego na razie nie przeczytam.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również pierwsze słyszę o tej powieści, ale raczej się nie skuszę. Co prawda wydaje się ciekawa i dobrze oceniasz, jednak coś mnie do niej nie ciągnie.
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Czeka na półce na swoją kolej :).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zachęcająca recenzja. Jeśli nadaży się okazja to przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie bardzo dla mnie, ale podsunęłaś mi świetny pomysł na prezent:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Oooooo ostatnie zdanie było rozstrzygające :D Na pewno sobie ją przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo chętnie po nią sięgnę. Co prawda ta ilość technologii trochę mnie przeraża, ale mam nadzieję, że spotkanie z tą książką mimo wszystko będzie udane. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mimo, że książka zapowiada się całkiem interesująco, to niezbyt mnie do niej ciągnie. Jak na razie sobie ją odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Szczerze żałuję, że nie wybrałam jej do recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ha, książkę już mam - pozostaje przeczytać :D:D

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaintrygowałaś mnie, powiedziałabym nawet, że bardzo :) Nastawiam się na kupno :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydaje się nawet ciekawa,może jak będę miała okazję,to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Okładka mi się podobała. Głównie dlatego zainteresowała mnie ta książka. Ale teraz Ty piszesz, że nic nadzwyczajnego. I właściwie nie wiem, co o niej sądzić.

  OdpowiedzUsuń
 15. Hmm, chętnie do niej zajrzę. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Czekam na tę książkę - same dobre opinie, więc muszę sama się przekonać :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie skorzystałam z możliwości przeczytania książki i w sumie nadal nie żałuję, nie wiem dlaczego, ale w ogóle nie mam do niej przekonania, być może to mój błąd, ale co zrobić...

  OdpowiedzUsuń
 18. Jakiś czas temu, okładka wpadła mi oko, gdy przeglądałam nowości wydawnicze. Nie jestem nadal przekonana, pomimo tak pozytywnej opinii. Kupić też raczej nie kupię, bo ostatnio wpadłam w szał zakupowy i kupione pozycje leżą i kurzą się na półce wraz z innymi. Oczywiście dostanę je dopiero na Gwiazdkę pod choinkę. :D
  Sama fabuła jakoś nie zachęca, więc nie wiem... ;/

  OdpowiedzUsuń
 19. Książka mnie zaintrygowała, gdy przeczytałam streszczenie i spojrzałam na okładkę. Na razie pozostaje w rezerwie, ale nie wątpię w to, że w końcu ją przeczytam :-)

  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 20. Książka jeszcze przede mną ale dobrze mnie do niej nastroiłaś :):)

  OdpowiedzUsuń
 21. Zainteresowałaś mnie, więc chętnie przeczytam ;D

  OdpowiedzUsuń
 22. Prószyński to moje ulubione wydawnictwo, więc bardzo chętnie sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Książek o takiej tematyce nie czytam, więc pewnie i teraz sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 24. Pomimo świetnej recenzji i dość wysokiej oceny, jednak podziękuje. To nie dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 25. Jeżeli chodzi o fantastykę mam momentalnie tyle planów, że do listy dodaję tylko książki z najwyższą notą bądź takie, które mnie naprawdę zaintrygują. Chociaż ta brzmi dosyć ciekawie, na razie ją sobie odpuszczę ;).

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Okładka i tytuł raczej nie w moim guście, ale widzę, że nie ma co się uprzedzać do tej książki tylko trzeba sprawdzić na własnej skórze, czy mi się spodoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Przyznam, że mnie trochę zaciekawiłaś ;) Może kiedyś po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Polecam serdecznie jeszcze raz :)) I dziękuję za komentarze!

  OdpowiedzUsuń
 29. Książka zupełnie nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Zupełnie nie moje klimaty, więc tym razem sobie odpuszczę:).

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)