niedziela, 17 sierpnia 2014

Filmowo {16}

_____________________________________________________________

Niezgodna (2014)
W metropolii wzniesionej na ruinach Chicago idealne społeczeństwo budowane jest na zasadzie selekcji. Każdy nastolatek musi przejść test predyspozycji określający jego przynależność do jednej z pięciu grup. Jeśli nie posiadasz żadnej z pięciu kluczowych cech, będziesz żyć na marginesie. Jeśli zaś masz więcej niż jedną z nich, jesteś NIEZGODNYM i czeka cię całkowita eliminacja. Chyba że – tak jak Beatrice – uda ci się uciec i znaleźć drogę do podziemnego świata ludzi, którzy zdecydowali się rzucić wyzwanie bezdusznemu systemowi. Beatrice musi znaleźć w sobie dość odwagi, by zaryzykować wszystko w walce o to, co kocha najbardziej.
Miałam obejrzeć dopiero po przeczytaniu książki, ale nie wytrzymałam. :3 W sumie nawet fajnie, bo nie porównywałam filmu do książki i naprawdę fajnie się go oglądało. Nie da się przy nim nudzić, chociaż chwilami jest przewidywalny. Podobała mi się gra aktorska - nie była sztuczna, a każdy odegrał swoją rolę bardzo dobrze. No i Cztery (Theo James)! 
Ocena 8/10
_____________________________________________________________
  
 Pożądanie (2014)
Elsa (Sophie Marceau) to utalentowana i odnosząca zawodowe sukcesy pisarka. Pierre (François Cluzet) jest żonatym i prowadzącym szczęśliwe życie rodzinne prawnikiem. Losy obojga przetną się, kiedy wspólny przyjaciel pozna ich ze sobą na ceremonii zamknięcia targów książki. To, z pozoru niewinne spotkanie, przerodzi się w trudną do opanowania fascynację. Pierre, mimo uczucia jakim darzy swoją żonę Anne, nie może przestać myśleć o pięknej nieznajomej. Elsa, świeżo po burzliwym rozwodzie, niechętna wchodzeniu w nowe relacje, wciąż jest pod wrażeniem nieznajomego. Czy wzajemna fascynacja od pierwszego wejrzenia przerodzi się w coś więcej?
Co się robi, gdy pociąg jest po północy? Idzie się do kina. Wybrałam z koleżankami ten film ze względu na aktora, który grał w Nietykalnych (Francois Cluzet). No i był raczej średni. Za dużo wyobrażeń głównego bohatera, a przez to nie wiadomo za bardzo o co chodziło. Fajny jest klimat Pożądania, muzyka i relacje postaci. 
Ocena 5/10
_____________________________________________________________

 Choć goni nas czas (2007)
Miliarder Edward Cole i mechanik z klasy średniej Carter Chambers żyją w dwóch różnych światach. Pewnego dnia spotykają się w jednej sali szpitalnej i dochodzą do wniosku, że są dwie rzeczy, które ich łączą: chcą robić rzeczy, o których zawsze marzyli, a nie zdążyli ich zrealizować oraz odkryć kim tak naprawdę są. Wyruszają wspólnie w podróż ich życia, odkrywają przyjaźń i uczą się jak najpełniej przeżyć życie.
Komedia o umieraniu, która nie tylko bawi, ale i wzrusza. Przyjemnie się ją ogląda i jest naprawdę dobra, a jednak czegoś mi w niej zabrakło. Sama do końca nie wiem czego. Tak czy siak - polecam, bo jest serio super, no i nawet sama obecność Morgana Freemana i Jacka Nicholsona powinna Was zachęcić do obejrzenia. 
Ocena 8/10
_____________________________________________________________

 Przekręt (2000)
Film złożony z kilku opowieści, które splatają się wokół historii o handlu diamentami. Fabuła opowiada poza tym o walkach psów, kradzieży samochodów, walce na pięści i upodobaniach środowiska przestępczego. Zawikłana intryga kryminalna służy ukazaniu barwnego świata ekscentrycznych postaci - wśród których odnajdziemy gangsterów, szefów mafii, bokserów i Cyganów.
Miałam dwa podejścia do tego filmu i dopiero drugie zakończyło się sukcesem. Nie każdemu spodoba się Przekręt, nie każdy zrozumie żarty bohaterów. Na mnie wywarł spore wrażenie i świetnie się przy nim bawiłam. Stephen Graham, Jason Statham, Brad Pitt - razem tworzą ciekawy i dość zabawny zespół. 
Ocena 8/10
_____________________________________________________________


Marina Abramović: artystka obecna (2012)
Marina Abramović - ikona body artu i performance'u - jest supergwiazdą świata sztuki. Córka jugosłowiańskich partyzantów, od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne. Artystka konsekwentnie redefiniuje to, czym jest i czym może być sztuka współczesna, a jej narzędziem jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje.
Miałam napisać oddzielną recenzję o tym obrazie, bo wywarł na mnie ogromne wrażenie, ale chyba nie do końca umiałabym napisać o nim więcej niż kilka zdań. To film biograficzny, o kobiecie, która tworzy sztukę współczesną, a jej medium jest jej ciało. Na początku to co robi przeraża, później fascynuje, wzrusza i pozostawia po sobie jakiś ślad. Nie dla każdego to jest sztuką, osoba Mariny wywiera wiele kontrowersji, ale nie jest też dla nikogo obojętna. Mnie najbardziej zaskoczyła jej naturalność i szczerość, którą pokazała podczas najważniejszej w jej życiu wystawy. Jeśli ciekawią Was tego typu filmy czy osoby, to polecam.
Ocena 9/10
_____________________________________________________________

Opisy filmów pochodzą ze strony: http://www.filmweb.pl/

Oglądaliście coś stąd? :) Możecie polecić też filmy, które ostatnio udało Wam się zobaczyć, bo nie mam pomysłu co obejrzeć :P

21 komentarzy:

  1. Mi też "Niezgodnej" nie udało się przeczytać przed filmem :-(

    OdpowiedzUsuń
  2. Wczoraj obejrzałam "Niezgodą", nie wytrzymałam po prostu ;) Książkę mam już ściągniętą z półki, bo film mi się całkiem spodobał (nie ukrywam, że chodzi o Cztery ;)) Jeśli jeszcze nie oglądałaś to może "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął"?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma przypadkiem takiej książki? :D Bo coś kojarzę, ale zobaczę sobie:)

      Usuń
  3. Mnie "Niezgodna"... średnio się podobała, choć nie była zła. Ale może po prostu jestem trochę uprzedzona, bo nie lubię ekranizacji ksiażek... W każdym razie, jestem bardzo zainteresowana "Choć goni nas czas", bo nie dość, że gra tam Freeman, to jeszcze piszesz, że jest wzruszająco... :3
    Lubię jak jest wzruszająco! :D
    Pozdrawiam!
    Sherry

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. DO ekranizacji ja się coraz bardziej przekonuję ;P W takim razie polecam!

      Usuń
  4. Koniecznie muszę obejrzeć "Niezgodną". "Przekręt" również wydaje się być interesujący :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Niezgodna to jawne chamskie zerżnięcie z Igrzysk Śmierci. Ja głównie ostatnio starocie oglądam, typu Poradnik Pozytywnego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może i tak, są podobieństwa ale bez przesady :)

      Usuń
  6. Też ostatnio obejrzałam Niezgodną. I mi także film się spodobał.
    PS Odwal się, Four jest mój <3

    OdpowiedzUsuń
  7. Dołączam do klubu tych, co oglądali "Niezgodną" zanim zdążyli ją przeczytać :P
    Z chęcią obejrzę "Choc goni nas czas". Zapowiada się ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Może bym sobie obejrzała Przekręt, bo nie widzę nic więcej dla siebie ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. "Niezgodną" bardzo miło wspominam i właściwie będę musiała obejrzeć ją drugi raz :) "Choć goni nas czas" też mi się podobał, a reszty nie widziałam.

    OdpowiedzUsuń
  10. I ja "Niezgodną" widziałam, acz książka u mnie była w tym wypadku pierwsza :) Myślę, że nie wszystko w filmie było idealne, ale dobrze się oglądało :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Obejrzę kiedys 'Niezgodną' jak przeczytam ksiażkę. Interesuje mnie jeszcze film pt. 'Choć goni nas czas'.

    OdpowiedzUsuń
  12. Czytałam "Niezgodną", więc z chęcią zapoznam się z filmem :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Co teraz te dystopie i w ogóle postapo.

    OdpowiedzUsuń
  14. Jak dla mnie Niezgodna była rewelacyjna, zarówno film jak i książka. Jeżeli dalej nie przeczytałaś to polecam :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Choć goni nas czas - lubię :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)