piątek, 28 września 2012

Nowa Fantastyka 9/2012


DZIEDZICTWO DIUNY
KTO ŻERUJE NA ARCYDZIELE FRANKA HERBERTA?
Dan Simmons i zagadka Dickensa, Afera wokół ,,Strażników'' Allana Moore'a, Opowiadanie Jeffa VanderMeera, Recenzujemy nowa powieść Neala Stephensona, Wywiad z Davidem Weberem.
Dzisiaj nie będę dzielić recenzji tylko napiszę ogólnie czy magazyn mi się podobał. Nie będę też pisać o wszystkim i o czym to wszystko jest, bo możecie sami sięgnąć po magazyn i zobaczyć/przeczytać. :) Zacznijmy od tego, że numer wrześniowy nie przypadł mi do gustu za bardzo, ponieważ ogólnie rzecz biorąc te tematy mnie nie interesują. A o jakich mowa? Widzicie wyżej, że można przeczytać o Diunie i innych tam wymienionych - a mnie to nie ciekawi, innych zapewne tak, dlatego sięgajcie, czytajcie i polecajcie innym! :)

Co miesiąc czekam najbardziej na felieton Jakuba Ćwieka, bo to właśnie je czytam z największą przyjemnością i o ile dobrze pamiętam, każdy mi się podobał. Tak jest i w tym przypadku. Również te Rafała Kosika i Pettera Wattsa są ciekawe, ale nie tak jak jak Ćwieka (przynajmniej według mnie). Artykuły tak jak pisałam niezbyt mi się podobały, ale przeczytałam je i dowiedziałam się dzięki nim kilku nowych rzeczy. Co do opowiadań.. ,,Khulle'' Ewy Bury i ,,Do zwartego zaklęcia'' Adama Synowca uważam za całkiem dobrze napisane, dzięki dobrze zarysowanej, wciągającej fabule. Z zagranicznych tekstów najbardziej spodobał mi się ,,Opowiastki o siedmiu dżinach''.

W numerze tym znajdziecie również recenzje książek (np. ,,Fionavarski gobelin'', ,,www.Wzrok'', ,,Rakietowe szlaki. Tom 6'', ,,Zdumiewająca sprawa Nakręcanego Człowieka'', ,,Saga u Rubieżach. Tom 1'', czy ,,Reamde''), filmów (np. ,,Lockout''  - który swoją drogą polecam mimo przewidywalności, ,,Mroczny Rycerz powstaje''). Dzięki tym recenzjom często wybieram książki, których kupna później nie żałuję,albo dzięki nim oglądam filmy, których ogólnie bym nie obejrzała. 

Podsumowując, Nowa Fantastyka 9/2012 nie jest zła, ale oceniam ją niżej ze względu na to, że tematy mnie nie interesowały. Ten numer jest przede wszystkim dla wielbicieli horrorów, Diuny, Davida Webera i po prostu fanów fantastyki. Tylko, że raz coś nas bardziej zaciekawi, innym razem mniej.
Stawiam 4-
Za magazyn dziękuję serdecznie Panu M. Zwierzchowskiemu z wyd. Prószyński i S-ka!

6 komentarzy:

 1. Muszę w końcu się skusić na ten magazyn.

  OdpowiedzUsuń
 2. Po magazyn raczej nie sięgnę, ale mam inną sprawę. A mianowicie to, że coś ostatnio na gadu Cię złapać nie mogę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często jestem na niewidocznym więc napisz jak jesteś. Ostatnio przez szkołę nie pisałam, a teraz też za bardzo nie mogę bo jest u mnie rodzina z Anglii i zajmują mój pokój - tam mam gg :P

   Usuń
 3. Kiedyś dawno przeglądałam. Wole jednak magazyny ogólnoliterackie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. z chęcią przyjrzałabym się temu magazynowi, jednakże w moim miasteczku go nie uraczysz... żaden kiosk nie sprowadza

  OdpowiedzUsuń
 5. NF nie ma w moim mieście..... a szkoda, widzę że świetny magazyn!

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)