poniedziałek, 4 lipca 2011

Najdalsza podróż - Constanze Köpp

 ''To nie jest temat dla młodego, zdrowego człowieka takiego jak ty!''
''Najdalsza podróż'' autorstwa Constanze Köpp, powstała, dzięki rozmowom autorki z małą córeczką i wizytom w hospicjum dla dzieci. Będąc dzieckiem zadajemy wiele pytań, a gdy dorośli nie chcą odpowiedzieć nam, lub odpowiadają wymijająco, jesteśmy bardziej ciekawi. Tematem trudnym dla wszystkich, niezrozumiałym dla dzieci jest śmierć. To o niej rodzice nie chcą nam nic powiedzieć, uważają, że jesteśmy za młodzi na taką rozmowę. Ale czy aby na pewno?

Główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Franny, która choruje na nieuleczalną chorobę. Opowieść opowiedziana jest, kiedy Franny przebywa w niebie, jak przypomina sobie swoje życie na ziemi. Dziewczynka wspomina jak walczyła z chorobą, jak dojrzewała, jak poznawała co to jest śmierć, jaką miała wspaniałą przyjaciółkę i rodzinę. Będąc w niebie widzi Klarę, swoją ukochaną koleżankę, rodziców oraz siostrę. Bohaterka zadaje dużo pytań, jednak nie na wszystkie uzyskuje odpowiedź...

Książka wzrusza czytelnika i zachęca do refleksji nad trudnymi pytaniami dotyczącymi wiary, duszy, nadziei. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Główna bohaterka będąc nastolatką wiedziała dużo więcej niż jej rówieśnicy, była bardziej dojrzalsza, bo wiedziała, że pewnego dnia umrze i korzystała z życia jak tylko mogła. Dzięki temu wszystko przeżywała głębiej, cieszyła się z każdej chwili każdego dnia. Opowieść ta daje nam nadzieję, ponieważ niebo opisane przez Franny to dom, gdzie nie ma zła. 
''Najdalsza podróż'' sprawi, że przestaniemy milczeć o sprawach trudnych, a rodzicom doda odwagi w rozmowie z dziećmi. Polecam tę książkę wszystkim, bo mimo że jest smutna, nie wywoła u nas łez spływających po policzkach. Książka ta da nam do myślenia, na pewno. Polecam!

Moja ocena 5/6
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję wydawnictwu esprit!

14 komentarzy:

 1. Widzę, że książka poruszająca trudny temat, ale takie lektury na długo pozostają w człowieku, więc przeczytam jak tylko będę miała okazję. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trudne tematy to coś co lubię w literaturze, więc pewnie kiedyś się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię trudne tematy i poluję na tą książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. kasandra_85: Polecam :)

  Ewa: Ja od jakiegoś czasu też lubię trudne tematy w literaturze. Książkę jak najbardziej polecam. Szybko się ja czyta. :)

  Bujaczek: Więc chyba zachęcać bardziej nie muszę :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa fabuła, chociaż strasznie przygnębiająca. Muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chwilowo nie mam ochoty czytać książek, nad którymi będę później rozmyślać... Właśnie jestem po lekturze takiej i na chwilę obecną mi to wystarcza. Myślę, jednak, że kiedyś sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam nadzieje, ze uda mi się ją jakoś zdobyc i przeczytac:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie piszesz o tej książce, więc będę o niej pamiętać. Poza tym, polecę mamie, która sięga najczęściej po właśnie takie trudne, prawdziwe historie.
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam przyjemność poinformować, że zostałaś nominowana przeze mnie do nagrody One Lovely Blog Award ;)
  http://miastomgly.blogspot.com/2011/07/one-lovely-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Ala - Dziękuję. ;)

  tristezza - Dzięki, niestety dopiero po 27 lipca to zrobię :/ Wtedy wracam z Anglii, a tutaj nie mam za bardzo jak. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka dla mnie :) Na pewno przeczytam, dopisuje do listy! Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wzruszająca książka, która na pewno jest piękna. Bałabym się, że przez łzy bym jej nie doczytała ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Kass - Jak najbardziej polecam

  tetis - Ja nie plakalam. Jest krotka wiec doczytasz;)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)