poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Nowa Fantastyka 4/2012


GRA O TRON - sezon drugi
W numerze: Niebezpieczne zabawy z Lokim, Fani na ratunek serialom, Wawrzyniec Podrzucki o życiu pozaziemskim, Michael J. Sullivan ,,Rady dla piszących'' odc. 5, Opowiadania: Ken Liu, Ian McDonald, Jakub Ćwiek, Zbigniew Wojnarowski

Otwieram magazyn i jak zwykle, na odwrocie okładki polecane książki, a na pierwszej stronie spis treści i krótki wstęp o Oldze Tokarczuk. Bo zapewne nie wiecie, że to ona wymyśliła fantastykę? :)

Druga strona -zapowiedzi. Zaróno te książkowe, filmowe, komiksowe i serialowe. Jakie ciekawe książki miały premierę w kwietniu? Pojawił się ,,Niuch'' Terry'ego Pratchetta, ,,Uczta Dusz'' Friedman'a C.S., z filmów - ,,Piraci'', z komiksów - De Vita Giulio, Sente Yves ,,Wyrok Walkirii''. 

Dalej natykamy się na felieton Jakuba Ćwieka, tym razem o ,,Dzieciach gorszego popu''. To już któryś z kolei felieton napisany przez Ćwieka, który bardzo mi się spodobał. Pisze o ciekawych sprawach, w ciekawy sposób. Umie zachęcić każdego czytelnika, aby przynajmniej spojrzał na pierwsze dwa zdania, a jak na nie spojrzy to przeczyta całość. 

Od czwartej do siódmej strony są zarezerwowane dla tematu z okładki: STARCIE KRÓLÓW napisanego przez Jerzego Rzymowskiego. Tutaj przeczytacie co czeka Was w drugim sezonie ,,Gry o tron''. Nie oglądam tego serialu, nie czytałam tego cyklu więc artykuł dla mnie ciekawy nie był i nie wiedziałam w ogóle o czym czytam. Ale Wam polecam jeśli znacie, oglądacie. :)

Zapewne teraz czekacie na.. wywiad z Terrym Pratchettem? Właśnie napiszę kilka zdań o nim. W wywiadzie można dowiedzieć się kilku naprawdę interesujących rzeczy, na przykład jaka  jest geneza pomysłu na ,,Niuch'' lub czy są jakieś postacie ze Świata Dysku, do których planował wrócić, ale jeszcze tego nie zrobił. Dlatego osoby, które znają ten cykl, samego autora - zachęcam!

Kolejny artykuł jest o obcych planetach napisany przez Wawrzyńca Podrzuckiego. Kolejny artykuł zatytułowany ,,Fani na ratunek!'' napisany przez Marka Grzywacza jest o tym co robią fani, aby serial został na antenie. A sposoby o jakich przeczytacie, na pewno was zaskoczą! :) Co dalej? Artur Szrejter o ,,Niebezpiecznych zabawach z Lokim''. Loki jako dobra i zła postać i różne wyobrażenia Lokiego. 

Opowiadania, czyli to co zawsze można znaleźć w Nowej Fantastyce. ,,Świadectwo (Live)'' Jakuba Ćwieka jest ciekawe, ale język okropnie mi przeszkadzał. Co kilka wyrazów słowo na ''k'' itp. ,,Strzelec'' Bartosza Działoszyńskiego od samego początku ten tekst wydawał mi się dziwny i z takim nastawieniem skończyłam też je czytać. Nie lubię kiedy nie ma dialogów, przez to całość wydaje się (i jest) nudniejsza. ,,Ogień i lód'' Eweliny Kozik, również nie wypadło zbyt dobrze, natomiast ,,Romantyczność'' Zbigniewa Wojnarskiego jest już trochę lepsze, ale też nie takie, które zapamiętałabym na długo. Z prozy zagranicznej opowiadania były trochę na wyższym poziomie, jednak gdybym miała napisać które mnie zaciekawiło, wybrałam tylko "Kwiat, Litość, Igła, Łańcuch" Yoon Ha Lee.

Na samym końcu recenzje książek takich jak: ,,Dziwna sprawa Skaczącego Jacka'' Marka Hoddera, ,,Smok Griaule'' Luciusa Sheparda, ,,Łowca złodziei'' Stephena Deasa, ,,Widma'' Łukasza Orbitowskiego i wielu innych. Znajdziecie również recenzje filmów, komiksów. Jerzy Rzymowski napisał też o serialu ,,Gra o tron'' i dzięki takiej zachęcającej opinii z pewnością zacznę go oglądać.

Znajdziecie też kilka felietonów, o których nie pisałam pod koniec magazynu i ciekawe konkursy.
4+
Za magazyn dziękuję serdecznie Panu M.Zwierzchowskiemu z wyd. Prószyński i S-ka!
PS.PO LEWEJ STRONIE JEST ANKIETA - JEŚLI MOŻECIE KLIKNIJCIE TAK/NIE, W ZALEŻNOŚCI OD TEGO CZY CZYTALIŚCIE CZY TEŻ NIE. DZIĘKI!

14 komentarzy:

 1. Mam już, ale jeszcze nie przeczytałem dokładniej. Dopiero przejrzałem w autobusie, bo byłem ciekawy, co znajdę w środku. Świetna recenzja ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. u mnie niestety w mieście nie widzę tego czasopisma :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może poszukaj czy online da się kupić ;))

   Usuń
 3. Jak na okładce jest "Gra o tron" to nie ma dla mnie lepszej zachęty :) Jutro lecę kupić!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytam właśnie, jak na razie jest okej

  OdpowiedzUsuń
 5. Od dawna planuję zakup tej gazety ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem bardzo ciekawa tego magazynu, w końcu będę musiała go poszukać

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdzie nie widziałam tego magazynu, ale może jak poszukam to gdzieś się znajdzie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. fantastyka nie leży w moim kręgu zainteresowań, ale wywiad z Pratchettem bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już kilka razy zabierałam się za poszukiwania NF, ale zawsze bezowocnie. Chyba jednak pozostanę przy "Książkach" ;). Ale chociażby ten wywiad z Pratchettem!

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czasami czytam fantastykę, ale większosć są to numery, gdzie już wcześniej przeczytałam recenzje które mi się spodobały :-P

  Po ten numer pewnie sięgnę...

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z tym magazynem, jednak jeśli takowa się pojawi to na pewno skorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. No wreszcie muszę ja kupić ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)