niedziela, 12 maja 2013

Nowości i zapowiedzi {21}

NOWOŚCI

*** 
 Diabelski eliksir, Raymond Khoury
Premiera: 9 maja 2013
Sonia Draga

Niespodziewany telefon. Głos, którego nie słyszał od lat. Desperackie wołanie o pomoc, którego nie potrafił zignorować. I dwa krótkie słowa, które przewróciły jego życie do góry nogami.
A gdyby istniał narkotyk wywołujący tak niezwykłe i niepokojące doznania, że mógłby wstrząsnąć posadami zachodniej cywilizacji? I gdyby potężne siły stojące po obu stronach prawa o nim usłyszały, a później rozpoczęły bezwzględne poszukiwania, żeby go zdobyć?
Agent FBI Sean Reilly i archeolożka Tess Chaykin stają do wyścigu z brutalnym bossem narkotykowego kartelu, El Brujo oraz władzami rządu USA. Kto pierwszy rozwikła dwie zagadki – jedną, liczącą kilkaset lat i drugą, całkiem niedawną – które mogą zepchnąć ludzkość na krawędź zagłady?
 Podróż po miłość, Dorota Ponińska
Premiera: 8 maja 2013
Nasza Księgarnia
Emilia znalazła bezpieczne schronienie za murami klasztoru. Niespodziewanie w jej poukładanym świecie pojawia się Tatar Selim, którego wizyta burzy spokój dziewczyny. Mężczyzna przynosi wiadomość, że jej zaginiony ojciec, uczestnik powstania listopadowego wcielony do carskiego wojska, żyje, lecz znajduje się w tureckiej niewoli. Muszą natychmiast wyruszyć, by go wykupić… W podróży nastąpi jednak dramatyczny zwrot…
Czy tajemniczy wojownik Zakir, arogancki, lecz pociągający wielbiciel poezji, to ktoś, komu młoda kobieta może zaufać? Czy w dalekim kraju, w świece obcej kultury i obyczajów, Emilia zdoła odnaleźć szczęście i miłość?
Powieść przybliża polskim czytelnikom fascynujący świat Bliskiego Wschodu – w tym codzienność haremów i przepych stambulskich posiadłości. W prowadzonym równolegle wątku autorka przedstawia sylwetkę Rumiego, perskiego poety z XIII wieku. Czy losy mistyka i zagubionej dziewczyny mogą mieć coś wspólnego?
ZAPOWIEDZI
***

Hipnotyzer, Lars Kepler
Premiera: 13 maja 2013
Czarne
W środku grudniowej nocy psychiatrę Erika Marię Barka budzi telefon ze sztokholmskiego szpitala. Detektyw Inspektor Joona Linna prosi go o pilną pomoc – leczenie nieprzytomnego pacjenta, który doświadczył poważnego urazu. Ma nadzieję, że za pomocą hipnozy Erik będzie mógł komunikować się z chłopcem, umożliwiając policji przesłuchanie go. Dzięki temu może uda się ustalić, kto brutalnie zamordował jego rodziców i młodszą siostrę, a następnie znaleźć i ocalić starszą siostrę, zanim będzie za późno.
Jednak od ostatniego razu, gdy Erik praktykował hipnozę, minęło dziesięć lat, a psychiatra obiecał sobie, że nigdy do tego nie wróci. Powracające bolesne wspomnienia z tamtego czasu sprawiają, że decyduje się odmówić policji swojej pomocy.
Gdy w końcu daje się jednak przekonać, zostaje uruchomiona seria nieprzewidzianych zdarzeń…
 Siedem minut po północy, Patrick Ness
Premiera: 15 maja 2013
Papierowy Księżyc
Odważna, pełna czarnego humoru, głęboko poruszająca opowieść o chłopcu, jego ciężko chorej matce i niezapowiedzianym, potwornym gościu.
Jest siedem minut po północy, gdy trzynastoletni Conor budzi się i odkrywa, że za oknem jego sypialni czai się potwór.
Jednak to nie tego potwora Conor się spodziewał – sądził, że odwiedzi go raczej ten z dręczącego go koszmaru, powtarzającego się niemal każdej nocy od dnia, kiedy matka chłopca rozpoczęła leczenie.
Potwór z jego podwórka jest inny. Sędziwy. I dziki. I chce czegoś od Conora. Czegoś niebezpiecznego i przerażającego.
Żąda prawdy.
Na podstawie ostatniego pomysłu wielokrotnie nagradzanej pisarki Siobhan Dowd – która zmarła na raka i nie mogła sama napisać tej historii – Patrick Ness stworzył mroczną, przejmującą powieść o nieszczęściu i stracie, a także o potworach: tych realnych i tych wyobrażonych.
Na szafocie, Hilary Mantel
Premiera: 15 maja 2013
Sonia Draga
Hilary Mantel, rekonstruując od stuleci owiane tajemnicą okoliczności upadku Anny Boleyn, stworzyła pasjonujące dzieło, na kartach którego postaci sprzed wieków ożywają w pełnym blasku.
Henryk VIII zakochuje się w Joannie Seymour. Tomasz Cromwell, wykonując wolę władcy, stara się doprowadzić do rozwiązania małżeństwa z Anną Boleyn, co kończy się – jak wszystkim wiadomo – nie unieważnieniem, tylko ścięciem.
Jedna z bardziej znanych historii w dziejach nowoczesnej Anglii, opowiedziana z talentem literackim, który zasłużył na podwójnego Bookera! Siła tej niezwykłej powieści tkwi w szczególe, w odbrązowieniu postaci historycznych, w tchnięciu w nie życia na nowo, w dygresji…
 ***
 Po przeczytaniu opisów powyższych książek, chciałabym w przyszłości zapoznać się z każdą z nich. Różnią się od siebie i są trochę inne niż te, które na ogół czytam. Mała odskocznia. :) Zwróciliście na coś uwagę?

17 komentarzy:

 1. Ja zwróciłam uwagę na "Siedem minut po północy". Może być ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawił mnie 'Diabelski Eliksir' - wydaje się być ciekawą książką :)
  mlwdragon.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Diabelski eliksir wydaje się być tym, co kocham najbardziej. Nic tak nie ujmuje mnie w książkach, jak akcja oparta o starożytność, chyba jestem jakimś inkarnowanym dinozaurem :) a tak na poważnie, to kocham wątki nieznanych, pradawnych cywilizacji i powiązania ich ze światem współczesny. Chyba to jest to ludzkie dążenie do nieznanego, albo zbiór innych, niezależnych od siebie czynników, powodujących, że w takich książkach zatracam się bez reszty.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Na szafocie" ciekawie się zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Siedem minut po północy" wspaniała książka, polecam! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Diabelski eliksir, bardzo lubię książki Khoury'ego.

  OdpowiedzUsuń
 7. "Siedem minut po północy" mnie zainteresowało :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja wyczekuje "Siedem minut po północy"

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie również "Siedem minut po północy" niezwykle zaintrygowało. Dzięki za informacje na temat najnowszych książek.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dwóch ostatnich pozycji najbardziej nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. "Siedem minut po północy" i "Hipnotyzer" przyciągnęły moją uwagę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. "Siedem minut po północy" bardzo mnie ciekawi ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Siedem minut po północy" miałam już okazję czytać i bardzo polecam!

  OdpowiedzUsuń
 14. 'Siedem minut poi północy' najbardziej chce miec.

  OdpowiedzUsuń
 15. siedem minut po północy mnie najbardziej interesuje:)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)