piątek, 2 września 2011

Lewiatan - Scott Westerfeld

''Mną się nie przejmuj, Alek. Mam asa w rękawie.''

''Lewiatan'' to pierwsza część z cyklu pod tą samą nazwą autorstwa Scotta Westerfelda, amerykańskiego autora science fiction i fantasy.Napisał już pięć powieści SF i kilka książek dla młodzieży. Lewiatan to książka z gatunku steampunk, łącząca wydarzenia z przeszłości z elementami przyszłości.

Do książki podchodziłam sceptycznie: wojna, armia, maszyny, te elementy wywołały u mnie pewne obawy, jednak zaczynając czytać szybko zostały rozwiane. Dlaczego? O tym za chwilę.

Alek, jeden z głównych bohaterów, musi uciekać maszyną w środku nocy wraz z zaufanymi ludźmi swojego ojca. Jednak on nie jest tego świadomy, ze znalazł się niebezpieczeństwie, na samym początku myśli, że obudzili go, aby ćwiczył jak kierować taką dużą maszyną. Wkrótce ma się dowiedzieć całą prawdę, która okaże się dla chłopca strasznym ciosem.. 
Deryn Sharp, druga główna bohaterka, wstępuje do brytyjskich Sił Powietrznych, gdzie musi ukrywać, że jest tak naprawdę dziewczyną. W wyniku wojny, wstępuje na pokład Lewiatana, gigantycznego powietrznego okrętu-wieloryba, gdzie odbywa swój pierwszy bojowy lot. W tym czasie Alek walczy o swoje życie, a może ufać jedynie kilku osobom. Jakimś trafem Deryn i Alek spotykają się w nieco dziwnych okolicznościach..  A zagrożenie nie minęło.. Zapraszam do lektury! :)

Tak jak napisałam na samym początku, miałam pewne obawy zaczynając czytać tę książkę, pomyślałam sobie, że ta powieść jest raczej dla chłopaków niż dla mnie, ale co tam. Po kilkunastu stronach wciągnęłam się w wir wydarzeń, których było sporo! Ucieczka, walka, podstępy, te kilka elementów sprawiły, że książkę czytałam bardzo szybko i się nie nudziłam.  Co prawda, opisy maszyn nie interesowały mnie w ogóle, kiedy miałam obok tak świetny rysunek przedstawiający daną scenę. :) Denerwowała mnie Deryn, swoim zachowaniem, kiedy udawała chłopaka, cóż taka jej rola, ale chyba za bardzo wczuła się w chłopaka. :D

''Lewiatan'' jest na szczęście pierwszą częścią serii, i już nie mogę się doczekać kiedy zabiorę się za drugą, czyli ''Behemota''. Książkę mogę polecić wszystkim, którzy chcą przeczytać nieco inną lekturę i spędzić miło czas, z tą powieścią. Polecam!
Moja ocena 4,5/6
Książkę otrzymałam od Domu Wydawniczego Rebis, za co serdecznie dziękuję!

12 komentarzy:

 1. Troszkę niepewnie podchodzę do tej książki. Może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 2. Też początkowo myślałam, że to książka przeznaczona bardziej dla facetów a tu takie miłe zaskoczenie. Skoro ty dałaś sobie z ta pozycja radę i byłaś zadowolona , więc i ja spróbuje się z nią zmierzyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem niestety książka nie dla mnie. Mimo to, bardzo ciekawie ją opisałaś:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mery: Ja też tak podchodziłam do niej, a dałam radę.

  cyrysia: Heh, polecam. Powinna Ci się spodobać.

  kasandra_85: Cóż, nie zmuszam. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawiałam się nad tą książką i ciesze się że masz pozytywną o niej opinię.

  OdpowiedzUsuń
 6. s-f oparte na maszynach i wynalazkach to zdecydowanie nie dla mnie. nawet szybka akcja niewiele tu pomoże.

  OdpowiedzUsuń
 7. Annie: Książka zaskoczyła mnie, bo mimo, że to nie mój typ książek, ta przypadła mi do gustu.

  Varia: Każdy lubi cos innego, nie zmuszam. ;P

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie pasowała mi ta książka od początku. Ta wojna, a ja wojną jestem tak przejedzona, że aż mi się odbija. Dystans zamiast się zmniejszyć, zwiększył się jeszcze bardziej po opinii na temat Deryn. Po "Lewiatana" sięgnę, ale prawdopodobnie nie za szybko ;)

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Troszkę obawiam się takiego rasowego S-F, ale chyba niesłusznie - tak wnioskuję po Twojej recenzji. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Panna_Indyviduum: Książka nie jest najlepsza, jaką w życiu czytałam, nie pojawiły się rumieńce podczas czytania, ale miło spędziłam czas z tą książką. :)

  Ewa: Miałam też takie obawy zanim zaczęłam czytać, ale nie żałuję że sięgnęłam po nią.

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi ciekawie, chociaż okładka mi się nie podoba :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakoś do mnie nie przemawia do mnie ta książka. Odstraszają mnie opisy samolotów ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)