sobota, 26 maja 2012

Nowa Fantastyka 5/2012GABINET OSOBLIWOŚCI TIMA BURTONA
W numerze: Kto jest kim w ,,The Avengers'', ,,Rady dla piszących'', Gra o tron: wywiad z serialowym Jaime'em, Rok 2000 z lamusa, Opowiadania: Krzysztof Kochański, Jacek Wróbel, Alastrair Reynolds.

We wstępie Jakub Winiarski informuje nas o upadku dwóch czasopism ,,Science Fiction, Fantasy  i Horror'' oraz ,,Fantasy & Science Fiction''. Dla fanów fantastyki jest to przykra wiadomość - teraz będzie do wyboru mniej takich magazynów.

FELIETONY
Strona trzecia i jak zawsze test Jakuba Ćwieka - tym razem pisze o bohaterach, takich jak: Superman i Biały Orzeł. Udowadnia nam, że teraz nie ma takiego sensu, aby tworzyć nowych ,,hero'' pokroju Supermana. Osobom, które piszą książki, opowiadania powinien spodobać się felieton Michaela J. Sullivana ,,Rady dla piszących''. Rafał Kosik w swoim artykule odpowiada na pytanie: ,,Czy SF jest jeszcze potrzebne?'', a Petter Watts: ,,Dlaczego science fiction jest zbyt ważna, by pozostawić ją naukowcom?''. Felietony napisane są w sposób ciekawy, nie nudzą - a moim ulubionym jest jak zawsze, ten Ćwieka.

TEMATY Z OKŁADKI
,,Kto jest kim pośród mścicieli'', czyli o Avengersach. Nie wiem jak wy, ale akurat mnie to nie interesuje, więc to co czytałam było dla mnie jakąś wielką niewiadomą. Fani tego filmu czy komiksów pewnie z chęcią przeczytają ten tekst. Następnie niezła gratka dla fanów serialu ,,Gry o tron''! Wywiad z Nikolajem Coster-Waldauem, czyli  serialowym Jaime'm Lannisterem - odpowiada na wiele pytań o swojej postaci, jak się zmienił jego bohater, jak nagrywali scenę jego uwięzienia. Mimo, że serialu nie oglądałam wywiad przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem i teraz wiem, że muszę go obejrzeć! Następnie tekst Agnieszki Haskiej i Jerzego Stachowicza, ,,Rok 200 z lamusa'', w którym przedstawiają książkę ,,Looking Backward'' Edwarda Ballemy'ego z 1887 roku - o wydarzeniach z roku 2000. Kolejny wywiad tym razem z Celią S. Friedman autorką ,,Uczy dusz'' i ,,Trylogii Zimnego Ognia'', w którym pisarka mówi o tym, który gatunek jest dla niej bliższy, jakie ma plany w związku z nową książką  i czy już od pierwszej strony zna zakończenie pisanej książki.

GABINET OSOBLIWOŚCI TIMA BURTONA
Pozwoliłam sobie na oddzielny akapit o Timie Burtonie, gdyż jest moim ulubionym reżyserem i nie mogłam napisać o tym artykule pod koniec, bo się po prostu nie da! :) Kiedy zobaczyłam na okładce magazynu główny temat, pierwsze co zrobiłam to właśnie go przeczytałam. Wszystko co tutaj zostało napisane przez Jerzego Rzymowskiego nie jest dla mnie żadną nowością - właściwie nie ma się czemu dziwić, jak oglądam wszystko co stworzy, powie, napisze. Tekst bardzo mi się podobał, wywołał u mnie uśmiech na twarzy i będę do niego wracała bez wątpienia wiele razy, chociażby po to, by popatrzyć się na jego ,,potworki''.

OPOWIADANIA
Pierwsze opowiadanie Jacka Wróbla ,,Po stronie oka'' napisane jest prostym, przerażającym językiem. Już od pierwszego zdania akcja nabiera tępa, a później dzieje się o wiele więcej. Ciekawie napisane, oryginalny sposób na przedstawienie fabuły w tak krótkim tekście. Krzysztof Kochański w opowiadaniu ,,Sąd ostateczny: Ucieczka'' wprowadził czytelnika w taki stan, w którym pod koniec tej historii czytelnik z chęcią by go rozszarpał, za kończenie w najciekawszym momencie! Ostatni utwór ,,Kwiaty Minli'' podobał mi się najbardziej - język jest prosty, a zarazem poetycki. Bohaterowie zostali idealnie wykreowani na silnych ludzi, którzy zrobią wszystko aby uratować świat, albo też go unicestwić. Merlina (głównego bohatera) wręcz uwielbiam, mimo zaskakującej końcówki. 

RECENZJE
Jak zawsze w magazynie pojawiają się recenzje książek, filmów, komiksów. Po analizie ich wiem, że bez wątpienia przeczytać trzeba -  ,,Ucztę dusz'', ,,Rakietowe szlaki, t. 5'' ,,Nieśmiertelnego'', obejrzeć - ,,Igrzyska Śmierci'', ,,Dom w głębi lasu''.

REKOMENDACJA
Magazyn przeznaczony jest dla wielbicieli fantastyki, bo to właśnie wszystko z nią związane znajdziecie w gazecie. Numer majowy oceniam na 5+, ponieważ praktycznie wszystko co przeczytałam/zobaczyłam w jakimś stopniu mnie zainteresowało. Taka ocena należy się chociażby za artykuł o Timie Burtonie, ostatnim genialnym opowiadaniu ,,Kwiaty Minli'' i recenzji filmu ,,Igrzyska Śmierci''. Polecam!
5+
Za magazyn dziękuję serdecznie Panu M.Zwierzchowskiemu z wyd. Prószyński i S-ka!

10 komentarzy:

 1. Mnie "Avengersi" też nie interesują, ale chłopak się uparł, by iść na to do kina i poszliśmy, i nie było takie złe. Sceny walki nudne, ale było sporo śmiesznych sytuacji ;)

  Chętnie przeczytałabym o Burtonie oczywiście. Szkoda, że "Mroczne cienie" zbierają słabe recenzje. Teraz nie wiem, czy na to iść.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mój typ, dlatego zdecydowanie nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. NF zawsze spoko :) Chociaż nie czytuję gazet, ale lubię okładki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezbyt często sięgam po gazety, ale akurat ta jest naprawdę ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale że... ale że... nie lubisz Avengersów? :( O, właśnie, a lubisz w ogóle superbohaterów, czy nie przepadasz? Bo przyznam, żem ciekawa bardzo :)

  A Burton... Ach, ten Burton... Czekam na jego Pinokia z Downeyem w roli Gepetta :D:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ogóle nie wiedziałam kim są ci cali Avengersi - po przeczytaniu już coś o nich wiem (nie bij :D). A co du superbohaterów to chyba raczej lubię :D Oglądałam Mrocznego Rycerza, było to coś powiązane z Batmanem a on jest bohaterem takim, nie? :D
   No, a Avengersów wypada obejrzeć? :D

   Usuń
  2. No Batman to ten Mroczny Rycerz :D

   Avengersów warto, oj WARTO *___* <3

   Usuń
 6. Kocham Burtona! Właśnie mam zamiar obejrzeć "Mroczne cienie". Trio Burton, Deep, Helenka. Musi być dobre:) Co do "Avengers" też bym nie słyszała, gdyby nie mój chłopak, ale polecam, naprawdę fajny film. Chyba jednak warto obejrzeć wcześnie inne filmy z serii Marvela, żeby dowiedzieć się więcej o bohaterach, którzy potem pojawiają się w "Avengers".

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem ciekawa artykułu o Avengersach, widziałam zapowiedź :) Tima Burtona bardzo lubię, ale (jeszcze?) nie uwielbiam, może to się zmieni gdy zobaczę więcej jego filmów ;D

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)