środa, 13 czerwca 2012

Nowa Fantastyka 6/2012


MISJA ,,PROMETEUSZA' PREQUEL ,,OBCEGO'' WCHODZI DO KIN
W numerze: ,,Metro 2033'', Faceci w czerwoni: agenci paranoi, Wywiad z Robertem M. Wegnerem, Różni jak klony, Opowiadania: Anna Brzezińska, Jeffrey Ford, Bartosz Działoszyński, Ken Liu, Damian Drabik, Charlie Jane Anders


Jakub Winiarski na samym początku przedstawia nam teorię Amber Case, że wszyscy jesteśmy cyborgami. Pisze co o tym sądzi, co to w ogóle znaczy i jak jest naprawdę. To w końcu jesteśmy nimi, czy nie jesteśmy - zapraszam do lektury magazynu.

FELIETONY
Jakub Ćwiek tym razem o Dniu Dziecka, odpowiada na pytanie: ,,Czy potrafiłabym patrzeć jak mój maluch kroczy ścieżką ,,Hanny Montany'' prosto w objęcia Belli i Edwarda?''. W swobodny sposób opisuje co oglądał będąc mniejszy, jak wygląda ,,ta ścieżka'' jego dzieci, co oglądały - czego też nie.  Znajdziecie tutaj też felieton Michaela J. Sullivana (Rady dla piszących) - ,,Dialog'', w którym opisuje dokładnie kiedy trzeba zrobić łamanie dialogu, kiedy wstawić didaskalia itp. W dalszej części magazynu tekst Rafała Kosika o tym, że utajanie technologii nie ma sensu - a dlaczego? Przekonajcie się o tym sami! :) Peter Watts podaje już ostatni powód, dla którego naukowcy piszą kiepskie SF, a Łukasz Orbitowski przedstawia nam horrory znane, ale coraz rzadziej oglądane.


TEMATY Z OKŁADKI
Jesteście fanami filmu ,,Obcy''? Jeśli tak artykuł ,,Start Prometeusza'' powinien Wam, przypaść do gustu - Bartosz Czartoryski przedstawia w skrócie fabułę ,,Prometeusza'' i pokazuje czym może się różnić od ,,Obcego''. ,,Nowe Śródziemie'' Marcina Zwierzchowskiego  nie mogło mi się nie spodobać, a jest o filmie, o którym ostatnimi czasy bardzo głośno. Mowa tu o ,,Królewnie Śnieżce i Łowcy'' - autor tekstu opisuje jak powstawał film, jaki był na niego pomysł, czego można po nim się spodziewać. Dalej mamy artykuł Wawrzyńca Podrzuckiego - ,,Różni jak klony'',  czyli o częstym klonowaniu człowieka w SF. ,,Postapo - Franczyza'' Wojciecha Chmielarza o ,,Metrze 2033'', które mogliście czytać. Przedstawia jak to się zaczęło, jak powstał projekt ,,Uniwersum metro 2033'' - ogólnie rzecz biorąc bardzo zaciekawiło mnie to, że każdy kto potrafi, ciekawie pisać, może przyłączyć się do projektu Glukhovsky'ego. Nawet w Polsce przymierzają się do tego! Wywiad z Robertem M. Wegnerem, był na tyle ciekawy, że postanowiłam sięgnąć którąś z jego powieści. Ostatni już w tym numerze tekst, Piotra Mirskiego ,,Agenci paranoi'' o - facetach w czerni! Zostało wymienionych tyle filmów, że sama nie wiem od czego zacząć - a wydają się naprawdę interesujące!

OPOWIADANIA
,,Głód'' Anny Brzezińskiej przypadł mi do gustu - postać Ignaca wywoływała ciekawość i jednocześnie przerażenie. Damian Drabik (uczeń technikum!) w swoim opowiadaniu ,,Wydarzenia radomskie'' przedstawia brutalną rzeczywistość, czyli do czego jest zdolny posunąć się człowiek.  Z prozy zagranicznej ,,Życie na dnie'' Jeffrey'a Forda, ,,Papierowa menażeria'' Ken Liu i ,,Sześć miesięcy i trzy dni'' Charlie Jane Anders. Tekst Ken Liu spodobał mi się najbardziej ze wszystkich w tym numerze - serdecznie polecam go przeczytać. 

RECENZJE
Tym razem recenzje książek: Carrie Ryan (,,Las Zębów i Rąk'', ,,Śmiercionośne fale''), Gail Carriger (,,Bezwzględna''), Erica Nylunda (,,Wrzawa śmiertelnych''), Jacqueline Carey (,,Santa Olivia'') i wiele innych.  Z filmów zrecenzowane zostały takie jak: Hell, Avengers 3D, Iron Sky, Valhalla: Mroczny Wojownik.  


Nowa Fantastyka dalej zaskakuje na każdym kroku. :) Serdecznie polecam!
>>5<<
Za magazyn dziękuję serdecznie Panu M.Zwierzchowskiemu z wyd. Prószyński i S-ka!
_____________________________
Podsumowanie ankiety.
Na pytanie: ,,Czy dzięki recenzjom magazynu NF przeczytaliście magazyn?'', odpowiedzieliście tak:
12% osób przeczytało
23% nie przeczytało
W ankiecie wzięło udział 35 osób.

12 komentarzy:

 1. Chętnie bym go przejrzała i zobaczyła, jaki artykuł zainteresowałby mnie bliżej ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego nie ma tej gazety w mojej okolicy! ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Planuję zakupić ten numer ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytuję, ale podobają mi się niektóre okładki ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytam takich gazet, a zresztą jeszcze nie widziałam jej. Może jak gdzieś znajdę, przejrzę i spodoba mi się to zakupię ten numer:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie przeczytałabym artykuł Jakuba Ćwieka i "Start Prometeusza", ciekawa jestem, jak wypadnie film, który niedługo wchodzi na ekrany kin.

  OdpowiedzUsuń
 7. fantastykę miałam kilka razy w ręce, ale jeszcze za starej wersji wydawniczej. z nowa też się muszę w końcu obyć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeglądałam ją ostatnio z empiku i myślałam, czy by nie kupić, ale jakoś zwątpiłam :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Trzeba kupic. ;D
  Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do mnie:
  http://zirtael-bibliomaniak.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzisiaj właśnie zamieściłam recenzję tego numeru :) Jeden z lepszych, moim zdaniem :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)