czwartek, 3 lipca 2014

Miecz Radogosta - Juraj Červenák

 „To szalone czasy. Jeśli ty nie zabijesz, zakatrupią ciebie.''

Na Miecz Radogosta trzeba było czekać dwa lata - to jednak dość długo. Dlatego też kiedy tylko dostałam informację o premierze w Polsce, wiedziałam że nie wytrzymam zbyt długo i zapewne przeczytam książkę, kiedy tylko do mnie dotrze. Poczekała tylko parę dni, a ja z ogromną ciekawością się za nią zabrałam. Co prawda na początku miałam trochę problemów z przypomnieniem sobie pewnych faktów, ale później było już tylko lepiej!

Rogan powraca z zaświatów po to, by walczyć z biesami i siłami ciemności. Jest potomkiem czarnoksiężników z Góry Dzika i jego zadaniem jest wydarcie świętego Krwawego Ognia od służalców Białoboga. By tego dokonać musi zdobyć miecz wojenny, który należał dawniej do boga Radogosta. W trakcie poszukiwań trafi  na zachód, gdzie plemię Czechów jest zagrożone ze strony Łuczan, którzy nieustannie na nich napadają pod dowództwem demonicznego księcia Włościsława. Tym sposobem Czarnoksiężnik zostanie wciągnięty w wir wojny razem ze swoimi przyjaciółmi - wiedźmą Mireną oraz przywódcą wilczej sfory z królestwa zmarłych - Gorywałdem. 

Słowiańska fantastyka nie jest tak popularna w dzisiejszych czasach jak mitologia celtycka, nordycka czy nawet grecka. Wystarczy nawet przypomnieć sobie, czy uczyło się o niej na lekcjach historii. Bo zapewne nie było o tym w ogóle wspomniane, albo gdzieś pojawiła się jedynie wzmianka o niej. Trochę dziwne, bo sami jesteśmy Słowianami, a nie wiemy nic o naszej mitologii, która jest może nawet ciekawsza od tych już tak wiele razy wałkowanych. Juraj Červenák swoją serią o Czarnoksiężniku próbuje w ciekawy i fajny sposób powrócić do naszych korzeni. 

Miecz Radogosta wyróżnia się tak jak w przypadku pierwszej części charakterystycznymi bohaterami - spotkać tutaj można wiedźmy, bogów, czarnoksiężników, wilki, demony, książęta i wielu wielu innych. Trójka głównych, którą tak polubiłam wcześniej tutaj wypadła niestety nieco gorzej. Rogan, to postać najbardziej mroczna i tajemnicza, która nie do końca potrafi poradzić sobie z przeszłością. Byłby nadal moim ulubionym bohaterem, gdyby nie to, że pod koniec robi się słaby ze względu na jedną osobę i nie przypomina tego odważnego, groźnego Rogana co wcześniej. Kompanka Czarnoksiężnika, Mirena (zwana też Osą) to jedna z najbardziej złośliwych person książkowych, która z czasem zaczyna irytować swoim zachowaniem i staje się dla czytelnika obojętna. Najciekawszy jest Gorywałd, który nie rozumie zazwyczaj postępowania swoich przyjaciół i mówi to, co mu ślina na język przyniesie. Brakowało mi tutaj obecności Czarnoboga, który w poprzednim tomie pojawiał się częściej i był najbardziej zabawną postacią w całej książce. 

Nie można za to przyczepić się do świata wykreowanego przez autora. Nadał powieści specyficzny, mroczny klimat, który uzyskał dzięki nie tylko obecności różnych potworów, ale samej podróży głównych bohaterów, którzy na swej drodze spotkali wiele ciekawych i nowych postaci. Fajną sprawą jest tutaj wojna, której zostało poświęcone sporo uwagi i podczas której można było przyjrzeć się nowym zdolnościom Czarnego, które nie zaprzeczajmy - wywierają spore wrażenie. 

Miecz Radogosta to nadal świetna powieść fantastyczna z historycznym tłem, jednak odrobinę gorsza niż Władca wilków. Z pewnością sięgnę po kolejny tom jeśli wyjdzie, a właściwie nie mogę się już go doczekać po takim zakończeniu... Tak czy siak - polecam tę serię, bo naprawdę warto. 
Ocena 4+/6
Książka otrzymana od wydawnictwa Erica.

 Czarnoksiężnik:
Władca wilków | Miecz Radogosta

8 komentarzy:

 1. Mam od bardzo dawna w planach "Władcę wilków" i Twoja recenzja przyśpieszy moje ściągnięcie po tę książkę. Powinniśmy się wstydzić, że w taki sposób jej ułożony system nauczania, że nie uczymy się o własnych dobrach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa czy Ci się ta seria spodoba, bo są różne opinie o niej. System nauczania jest dziwny - ja mam rozszerzoną historię, a o mitologii słowiańskiej były gdzieś z boku tylko jakieś ogólniki, a na lekcji o tym nic nie było powiedziane. :/ A to jest takie ciekawe!

   Usuń
 2. Zapowiada sie świetnie. Z pewnością zapoluję ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzję czytałam bardzo uważnie (mimo, że może nie powinnam sobie spoilerować skoro nie czytałam pierwszej) i zgodzę się, że słowiańskia mitologia jest u nas... niezbyt ceniona. Szczerze mówiąc od podstawówki, nie przypominam sobie ani jednej wzmianki na jej temat. A przecież to nasze dziedzictwo i co nieco warto by było o tym wiedzieć. :) Obiecałam sobie przeczytać książkę na ten temat, którą mam w domu, choć teraz jak tak opisałaś tą książkę, zdałam sobie sprawę, że chętnie przeczytałabym powieść z nawiązaniem do mitologii i jakimiś elementami fantasy w tle. Skoro klimat jest mroczny i taki jaki powinien być, to z wielką przyjemnością rozejrzę się za "Władcą wilków". :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może zapomnisz do tego czasu, jak sięgniesz po Władcę wilków, przynajmniej ja często zapominam. :D Tylko takich najważniejszych spoilerów się nie zapomina, no ale. :) Też mnie właśnie dziwi to, że mało się o tym mówi, jak to jest takie ciekawe no i przecież ważne. Za to rozwodzą się w książkach o mitologii greckiej, celtyckiej i innych, a o naszej praktycznie nie ma nić. :)

   Usuń
 4. Witam !

  "Władcę Wilków" pochłonęłam kilkukrotnie. I stąd moje pytanie do Ciebie: Gdzie będzie można nabyć "Miecz Radogosta" (szukałam w kilku warszawskich księgarniach i Empikach, niestety nie mają w swojej ofercie tej książki) ? Będę wdzięczna za uchylenie rąbka tajemnicy.
  Co do tego gdzie szukać informacji (sprawdzonych) na temat historii Słowian, to chociażby na FB jest sporo grup Rodzimowierców:

  https://www.facebook.com/groups/rodzimowierstwo/?fref=ts
  https://www.facebook.com/pages/Rodzimowierstwo-s%C5%82owia%C5%84skie/155754734564018?fref=ts
  https://www.facebook.com/SmakiZPolski?fref=nf
  https://www.facebook.com/SlavPaganism?fref=nf


  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrzę sobie na stronę empiku i książka jest u nich dostępna. Możesz zamówić przez internet i odebrać w wybranym przez siebie empiku, wtedy z pewnością dostaniesz ją i nie będziesz musiała płacić za przesyłkę: http://www.empik.com/czarnoksieznik-tom-2-miecz-radogosta-cervenak-juraj,p1093429127,ksiazka-p

   Zawsze też możesz zamówić w innej księgarni przez ich stronę internetową i odebrać u nich na miejscu. :) Sprawdzony sposób ;d

   Za linki dziękuję, niektóre z tych stron znałam. :)) Mam nadzieję, że 'Miecz Radogosta' jakoś znajdziesz :)

   Usuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)