sobota, 19 października 2013

Nowości i zapowiedzi {26}

NOWOŚĆ

Dom, w którym..., Mariam Petrosjan
Premiera: 18 października 2013
Albatros
Akcja powieści toczy się w obszernym ale obskurnym i ponurym domu na obrzeżach nieznanego miasta. W Domu mieszkają kalekie dzieci: bez władzy w nogach, bądź w ogóle bez nóg, bez rąk, ociemniałe, cofnięte w rozwoju umysłowym, niezrównoważone psychicznie. Zostały oddane tu przez rodziców, którzy wprawdzie się ich nie wyrzekli, ale wolą trzymać się od nich z daleka. Odwiedzają je tylko na usilne żądanie kierownictwa Domu oraz wówczas gdy trzeba zabrać syna czy córkę po osiągnięciu przez nich określonego wieku.
Mieszkańcy Domu tworzą swój własny świat wypełniony magią, mistyką, niesamowitymi opowieściami. Okazuje się, że osoby tak ciężko doświadczone przez los potrafiły stworzyć sobie Dom w jakimś sensie lepszy niż rzeczywistość poza jego murami. Toteż nie widzą potrzeby opuszczenia Domu z jego przyległościami. Wprost przeciwnie: perspektywa konieczności wyjścia do świata zewnętrznego po osiągnięciu pełnoletności budzi w nich lęk, który jednostki mniej odporne psychicznie popycha nawet do samobójstwa lub do zabójczej agresji. Autorka przedstawia kilka takich wstrząsających przypadków. Trwożne oczekiwanie na moment opuszczenia Domu, rozmowy na ten temat wychowanków między sobą i z wychowawcami, a także przygotowania wychowawców do tego dnia – to jeden z głównych wątków książki.
ZAPOWIEDZI

I góry odpowiedziały echem, Khaled Hosseini
Premiera: 23 października 2013
Albatros
„I góry odpowiedziały echem” jest historią o rodzeństwie – Pari i Abdullah, którzy zostają rozdzieleni i muszą przeżyć życie osobno. Skutki ich rozdzielenia odbijają się echem przez lata w Kabulu, Paryżu, San Francisco i na greckiej wyspie Timos. Książka rozpoczyna się opowieścią o mężczyźnie, który musi poświęcić jedno ze swoich dzieci, aby ocalić resztę. Wybrał najmłodszego syna, a myśl ta prześladuje go przez całe życie, więc rozpoczyna podróż aby uratować swojego ukochanego syna.

 Niezbędnik obserwatorów gwiazd, Matthew Quick
Premiera: 21 października 2013
Otwarte
Witajcie w Bellmont, gdzie rządzą czarne gangi oraz irlandzka mafia (zależy od dzielnicy) i gdzie mieszka Finley. Jego dziadek nie ma obu nóg, ojciec pracuje na nocną zmianę, a matka zginęła w okolicznościach, o których nikt nie chce mówić. Finley też nie chce mówić – odzywa się tylko wtedy, gdy musi. Woli grać w koszykówkę. Jedyną osobą, która rozumie Finleya, jest jego dziewczyna Erin. Oboje co wieczór spotykają się na dachu jego domu, patrzą w gwiazdy i marzą o tym, aby wydostać się z piekła, jakim jest Bellmont. Pewnego dnia trener Finleya prosi go o dziwną przysługę…
Podobnie jak w „Poradniku pozytywnego myślenia” bohaterowie tej historii w nietypowy sposób muszą zwalczyć przeciwności losu, zanim w końcu odnajdą szczęście.
 Czarownica i czarodziej, James Patterson
Premiera: 25 października 2013
Albatros
Piętnastoletnia Wisty i siedemnastoletni Whit Wszechdobrzy zostają porwani z domu rodziców przez funkcjonariuszy zbrodniczego reżimu o nazwie Nowy Ład, na czele którego stoi Ten Który Jest Jedyny. Trafiają najpierw do więzienia, w którym osadzono setki tak samo uprowadzonych dzieci, bowiem Nowy Ład uważa małoletnie osoby za największe zagrożenie dla totalitarnych rządów. W więzieniu okazuje się, że Wisty i Whit wykazują nadnaturalne zdolności – potrafią stanąć w płomieniach, zatrzymać młotek w locie.

***
Muszę przyznać, że pierwsza pozycja strasznie mnie zaciekawiła po przeczytaniu opisu. Wydaje mi się, że książka może być naprawdę dobra i chciałabym ją przeczytać. I góry odpowiedziały echem  to książka jednego z najpopularniejszych autorów, a ja nadal nie znam jego książek! Ta od razu zwróciła moją uwagę okładką, opis też jest niczego sobie, ale najpierw chcę sięgnąć po jego inne pozycje. Niezbędnik obserwatorów gwiazd koniecznie muszę mieć, bo Poradnik pozytywnego myślenia był super. I ciekawi mnie co myślicie o ostatniej książce, jaką tutaj dodałam czyli o Czarownicy i czarodzieju - bo mi kojarzy się trochę to z HP i z Igrzyskami Śmierci, nie wiem czemu. o.O W tym tygodniu wychodzą również inne, pewnie dla Was ciekawe powieści, ale mnie jakoś niespecjalnie zainteresowały. :>

=)

22 komentarze:

 1. Mnie również pierwsza pozycja szczególnie zaintrygowała - chyba głównie ze względu na niedokończony tytuł:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również ostrzę ząbki na „Dom, w którym...”! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsza pozycja mnie zaintrygowała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tylko pierwsza pozycja mnie zainteresowała. Dość intrygująca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawi mnie "Niezbędnik obserwatorów gwiazd" ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Intryguje mnie ta mistyka w pierwszej książce. A przedostatnią mam :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla siebie nic nie znalazłam, ale ostatnia książka mi też się od razu skojarzyła z Igrzyskami ;d

  OdpowiedzUsuń
 8. Żadnej z tych książek nie znam, ale jak czytam opis drugiej i ostatniej to mogą być ciekawe. Ale jednocześnie ta ostatnia tak nachalnie przypomina o Igrzyskach, że aż smutno jak się na tym wzorują...

  OdpowiedzUsuń
 9. Och, muszę sobie kupić nową powieść Quicka :D Może będzie trochę lepsza niż ,,Poradnik Pozytywnego Myślenia" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Faktycznie, pierwsza pozycja wypadła przy innych nad wyraz mocno. Zapiszę sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ' Niezbędnik obserwatorów gwiazd'- już kila blogerów zachęciło mnie do tej pozycji recenzjami.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak, "Dom, w którym..." zapowiada się bardzo ciekawie. A jak dotąd nie miałem o tej książce bladego pojęcia - dzięki za wskazanie :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo chciałabym przeczytać nową książkę Matthew Quicka, czytałam "Poradnik pozytywnego myślenia" i niesamowicie mi się podobał :)

  OdpowiedzUsuń
 14. "Dom, w którym..." koniecznie muszę mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem bardzo ciekawa "Niezbędnika" :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Patterson i fantastyka??? O, kurczę ;). Dotąd znałam jego twórczość od strony czysto sensacyjnej - wiadomo, Alex Cross, Kobiecy Klub Zbrodni itd., więc ta informacja trochę mnie zaskoczyła. Bardzo chciałabym poznać w końcu cokolwiek autorstwa Hosseiniego.

  OdpowiedzUsuń
 17. "Niezbędnik obserwatorów gwiazd" oraz "Dom, w którym..." to książki dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Chętnie przeczytam Czarownicę i Czarodzieja:) Pozdrawiam i zapraszam do siebie:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Okładka tej trzeciej książki przywołała mi na myśl "Igrzyska Śmierci", opis w sumie trochę też. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Wszystkie pozycje interesujące, jednak mnie najbardziej zaciekawiła pierwsza z nich. Może się skuszę...Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)