sobota, 1 grudnia 2012

Nowości i zapowiedzi {5}

NOWOŚCI
_____________________________________________________________
Johnny Depp. To tylko iluzja, Denis Meikle
Premiera: 26 listopad 2012
Zysk i S-ka
Nie udaję, że jestem dziwakiem. Po prostu robię to, co lubię robić.
Johnny Depp
Życie Johna Christophera DeppaII znanego lepiej jako Johnny Depp - to opowieść sama w sobie warta hollywoodzkiej ekranizacji. Depp został aktorem dzięki przypadkowi i dobrej prezencji. Urodzony w Kentucky, przeprowadził się na Florydę, gdzie rzucił szkołę, żeby zostać muzykiem. To z kolei sprawiło, że trafił do Los Angeles, gdzie zadebiutował na wielkim ekranie w Koszmarze z ulicy Wiązów. W ciągu następnych trzech dziesięcioleci zagrał w ponad czterdziestu filmach, zarówno u niezależnych reżyserów, jak i w produkcjach zdecydowanie komercyjnych; z niechętnego idola nastolatków przeobraził się w ikonę kina, trafiając na listę największych hollywoodzkich gwiazd dzięki niezapomnianej kreacji kapitana Jacka Sparrowa w filmach z serii Piraci z Karaibów. Po drodze zdarzało mu się popadać w konflikt z prawem, paparazzimi i - co jakiś czas - opinią publiczną, jednak ta najbardziej wszechstronna i enigmatyczna z gwiazd nigdy nie przestała fascynować i czarować publiczności na całym świecie.
Teraz do rąk polskiego czytelnika trafia najnowsze wydanie najpopularniejszej na świecie biografii Deppa pióra Denisa Meikle, która jest wyczerpującym źródłem wiedzy o niezwykłym życiu aktora - zarówno na, jak i poza ekranem.

 Wampir, Władysław ST. Reymont
Premiera: 26 listopad 2012
Zysk i S-ka
Mroczna i zmysłowa podróż w głąb edwardiańskiego Londynu
    Początek XX wieku. Zenon to emigrant z Polski, który odnosi literackie sukcesy i jest zaręczony z piękną Betsy. Za namową przyjaciela postanawia pójść na seans spirytystyczny. Poznaje tam Daisy, która niedawno przybyła z Indii w towarzystwie Hindusa Mahatmy Guru oraz czarnej pantery Bagh. Mimo iż Zenon i Daisy pochodzą z różnych światów, to jest jednak w rudowłosej piękności coś, co nie pozwala Polakowi o niej zapomnieć. Niczym ćma do ognia, pisarz ciągnie do niej, niepomny przestróg ze strony znajomych o zgubnym wpływie tajemniczej kobiety na jego życie. Nie dostrzega, iż za rogiem czai się pradawna siła, o której nawet członkowie Towarzystwa Teozoficznego mogliby jedynie śnić. Brnie prosto w objęcia czystego zła...

    Wampir to nietypowa w dorobku Władysława St. Reymonta pozycja – napisana w 1911 roku, oparta jest na jego wrażeniach z pobytu w Londynie. Niepokojąca, pełna zjawisk paranormalnych, oddaje ducha tej pełnej spirytyzmu epoki, świadcząc o głębokim zainteresowaniu pisarza okultyzmem. Jest również piękną powieścią o bezgranicznym zauroczeniu oraz niespełnionej miłości – także do ojczyzny.

ZAPOWIEDZI
_____________________________________________________________

Życie Pi, Yann Martel
Premiera: 5 grudzień 2012
Albatros 
Pi Patel, syn właściciela zoo, mieszka wraz z rodziną w Indiach. Wkrótce życie postawi przed nim wyzwanie, które będzie wymagało od niego niezwykłej determinacji. Rodzina Pi postanawia przenieść się do Kanady. W trakcie podróży statek ulega uszkodzeniu i tonie. Pi znajduje się w niewielkiej szalupie na środku Oceanu Spokojnego w towarzystwie hieny, orangutana, zebry i tygrysa bengalskiego o imieniu Richard Parker. Rozpoczyna się walka o przetrwanie. Porywacz cieni, Stefan Gemmel
Premiera: 5 grudzień 2012
Buchmann
Simon, odesłany z magicznego statku, wraca do domu. Stracił właśnie ojca, który przed laty służył Porywaczowi Cieni, a teraz został przez niego uwięziony. Jeśli nie uda się go uwolnić, czarownik zmieni przeszłość i Simon się nie narodzi. Chłopak wraca więc potajemnie na  pokład Zbieracza Dusz. Dołącza do przyjaciół: Neferti, Nin-Si, Moona i Caspara.
Postanawiają, że muszą doprowadzić do ostatecznej rozgrywki z Porywaczem Cieni. Udają się więc do Twierdzy Czasu, gigantycznego pomieszczenia w morskim dnie zwieńczonego szklaną kopułą, ukrytego pod Klifem Rudzielca, tuż obok rodzinnego miasteczka Simona. Czeka tu na nich znacznie więcej niebezpieczeństw niż sam groźny Porywacz Cieni.

 Opowieści z miasta wdów i kroniki z ziemi mężczyzn, James Canon
Premiera: 5 grudzień 2012
Świat Książki
Niezwykły, obsypany nagrodami debiut pisarza z Kolumbii. Przetłumaczony na 13 języków! Znakomicie napisana, zaskakująca opowieść, przywodząca na myśl najlepsze tradycje południowoamerykańskiego realizmu magicznego. Nic nie zapowiadało zmian w Mariquicie, a jednak przyszły. Przyszły razem z partyzantami, którzy wtargnęli do tej małej górskiej wioski i siłą wcielili w swoje szeregi wszystkich mężczyzn. Zostawili tylko tych, których zabili, księdza i małego chłopczyka przebranego za dziewczynkę. Za Kolumbię! Miasto wdów powoli popadało w ruinę, aż Rosalba, żona zamordowanego sierżanta policji wzięła sprawy w swoje ręce. Postanawia zrealizować utopię, o jakiej nie śnił żaden rewolucjonista...
 Groza, Michael Robotham
Premiera: 5 grudzień 2012
Świat Książki
 Samobójstwo czy jednak morderstwo? Naga kobieta w czerwonych pantoflach balansuje na gzymsie mostu. Nie reaguje na argumenty negocjatora, nie odrywa od ucha komórki i skacze w otchłań. Wkrótce w parku zostają odnalezione nagie zwłoki drugiej ofiary, przywiązane do drzewa z komórką przy nogach. Obie zadbane, zamożne, koleżanki z klasy, matki... Zbieg okoliczności? Gdzie jest klucz do rozwiązania tej zagadki? Rozpoczyna się skomplikowane śledztwo, ale nawet gdy zostaje zaatakowana kolejna kobieta, morderca pozostaje niewykryty. Policja, psycholog kliniczny i nieuchwytny psychopata, który zabija przez komórkę.

 Pieśn kolibra, Ana Veloso
Premiera: 5 grudzień 2012
Świat Książki
Lua od zawsze była niewolnicą, służącą córki właściciela plantacji trzciny cukrowej. Nigdy nie znała swoich rodziców, nie miała praw, nie mogła decydować o swoim losie, ale miała jedną tajemnicę, której pilnie strzegła - umiała czytać i pisać. Dlatego właśnie ją stara Imaculada poprosiła o spisanie historii swojego życia. Imaculada budziła lęk u wszystkich, bo przybyła do Brazylii z Afryki, bo pielęgnowała odwieczne zwyczaje swoich przodków, bo była inna... Jej opowieść ma zaskakujący wpływ na życie młodej Lui. Dzięki niej dziewczyna decyduje się na ucieczkę, by połączyć się z ukochanym, dzięki niej walczy o swoją wolność, dzięki niej ma szansę pomóc innym podobnym do niej.

_____________________________________________________________
W nadchodzącym tygodniu nie ma wielu premier, nie ma też premier książek, których wyczekuję od dawna z niecierpliwością. Te, które wymieniłam wyżej w jakimś stopniu mnie zaciekawiły i z chęcią przeczytałabym je, ale nie jest to konieczne. No może oprócz Życia Pi (które nawiasem mówiąc jest wznowieniem), bo w styczniu ma być premiera filmu na podstawie powieści, którą z chęcią zobaczę. Z nowości oczywiście biografia Deppa, mojego jednego z ulubionych aktorów. :) A Wam coś wpadło w oko?
PS. Dopiero jutro wstawię recenzję Przyszłego niedokonanego, bo nie chciałam, aby dwie się ze sobą zlały. ;))

16 komentarzy:

 1. "Groza" brzmi kusząco. Podobnie jak "Życie Pi", ale to raczej z sentymentu do autora :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ohoho! Wszystkie książki zapowiadają się naprawdę ciekawie, ale najbardziej zaintrygowały mnie "Opowieści z miasta wdów..." oraz "Pieśń kolibra" - zrobię wszystko, by je przeczytać ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat nic z tego mnie nie zainteresowało, ale to chyba nawet lepiej - mam wystarczająco książek do czytania i nie ma już sensu dokładać czegoś do tej listy ;p

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiadają się bardzo dobre lekturki ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zadna z prezentowanych przez ciebie książek mnie nie zainteresowała, ale w listopadzie wyszło tyle wspaniałych nowości, że mimo wszystko, na brak lektury narzekać nie mogę..
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. No patrzcie, teraz się Reymont zrobi modny, bo w jego powieści się wampir pojawia, hahahahaha xD Dobre. A co do zapowiedzi, to Życie Pi mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie tak właśnie będzie :D Chociaż książka jakoś do mnie nie przemawia specjalnie, ale nie mówię jej 'nie' ;)

   Usuń
 7. No właśnie ja też zauważyłam, że niewiele tych nowości grudniowych, ale to już tak zawsze jest:) Ja sobie kupię Lackberg nową. Natomiast "Życie Pi" przeniesiono na styczeń z tego co widziałam na stronie wydawnictwa:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka o Johnnym jest moim priorytetem ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wpadła mi w oko jedynie "Groza", nie kupię jej, ale z chęcią kiedyś przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie tam jedynie Johnny wpadł w oko, o to to na pewno :) Będe musiała się porozglądać za tą biografią xd

  OdpowiedzUsuń
 11. Biografię Deppa bardzo chętnie poznam! :D

  OdpowiedzUsuń
 12. "Groza" muszę mieć! Biografię Deppa też bym z miłą chęcią przygarnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Opowieści z miasta wdów i kroniki z ziemi mężczyzn" i "Pieśń kolibra" to dwie pozycje, po które chętnie sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Biografia Deppa to coś dla mnie! :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)