sobota, 20 kwietnia 2013

Nowości i zapowiedzi {18}

NOWOŚCI


*** 
Dzikie wybrzeże. Podróż skrajem Ameryki Południowej, John Gimlette  
Premiera: 17 kwietnia 2013
Czarne
Gujana. Kraina tysiąca rzek, zachłannej puszczy, zapomnianych plemion. Dzikie Wybrzeże. Przeżyć można tylko, podróżując wąskim pasem brzegowym – z każdym kilometrem w głąb lądu rośnie ryzyko złapania egzotycznej choroby, rozszarpania przez dzikie zwierzęta czy utopienia w wartkim strumieniu. Ale to także piękny świat fosforyzującej zieleni oraz nieodkrytych gatunków zwierząt.
Ta niezwykła uroda, dziki charakter oraz wspomnienia o przodku, któremu marzyło się cukrowe królestwo na wybrzeżu Gujany, pchnęły Johna Gimlette’a na wyprawę wzdłuż nieposkromionego wybrzeża Ameryki Środkowej. Ta podróż zaprowadzi go do kryjówek zbiegłych niewolników i kolonii karnych, odległych indiańskich wiosek i utopijnej osady sekty Świątynia Ludu, gdzie w 1978 roku ponad dziewięciuset Amerykanów popełniło zbiorowe samobójstwo. Na swojej drodze spotka rebeliantów, poszukiwaczy złota, zbójników i szamanów.
„Dzikie wybrzeże” to porywająca opowieść o niezwykłej wyprawie do jednego z najpiękniejszych, najbardziej nieprzyjaznych i najmniej zbadanych zakątków współczesnego świata.

Jutro przypłynie królowa, Maciej Wasielewski
Premiera: 17 kwietnia 2013
 Czarne
Pitcairn to skrawek lądu na Oceanie Spokojnym leżący piętnaście tysięcy kilometrów na południowy wschód od Londynu. W 1790 roku do brzegów wyspy przybił brytyjski okręt Bounty. Buntownicy zeszli na ląd.
Obecnie żyje tam kilkadziesiąt osób. Sześć razy do roku w pobliże wyspy podpływa statek, czasem zawija jacht, a mieszkańcy z tajemniczych powodów niechętnie patrzą na obcych.
Angielski dziennikarz został deportowany, zanim zdążył zejść z pokładu. To samo spotkało francuskiego autora książek podróżniczych. Pewna reporterka usłyszała: „Powiesimy cię, jeśli o nas źle napiszesz”. Korespondentka australijskiego „The Independent” była zastraszana. Na forum internetowym zamieszczono post: „Kathy Marks powinna być zastrzelona”.
Maciej Wasielewski dostał się na wyspę, podając się za antropologa badającego żeglarskie sagi. To, co odkrył, okazało się jeszcze bardziej skomplikowane, niż przeczuwał…


Królowa Karaibów, Klementyna Suchanow
Premiera: 10 kwietnia 2013
W.A.B
  Klementyna Suchanow wyruszyła na Kubę, aby odnaleźć korespondencję będącą świadectwem bliskiej więzi łączącej poetę Virgilia Pińerę z Witoldem Gombrowiczem. Czas spędzony na niełatwych poszukiwaniach daje możliwość poznania kraju, który dziesięciolecia socjalizmu doprowadziły do stanu zapaści gospodarczej. Opis rzeczywistości pełnej absurdów przeplata się z opowieścią o losach „czterech muszkieterów rewolucji": Fidela Castro, Ernesta Che Guevary, Camila Cienfuegosa i Hubera Matosa. Najnowsza historia Kuby odbija się także w barwnym życiorysie Pińery. Królowa Karaibów to książka wielowątkowa, łącząca elementy reportażu, biografii i eseju literackiego. Ta mozaika tworzy złożony obraz kraju, który nie przestaje nas intrygować.
ZAPOWIEDZI


*** 
 Jad, S.B.Hayes
Premiera: 26 kwietnia 2013
Zielona Sowa

Chcę ukraść Twoje życie!
Jad to trzymający w napięciu thriller psychologiczny o nastoletniej Katy, jej wchodzeniu w dorosłość, pierwszych miłosnych uniesieniach oraz zazdrości. W tle przewijają się mroczne sekrety, które kryje przeszłość, a Katy ma przeświadczenie o obecności w jej życiu sił nieczystych.
Problemy zaczynają się, gdy w miasteczku pojawia się olśniewająca Genevieve. Dziewczyna jest w tym samym wieku co Katy i jest do niej niewiarygodnie podobna. Ma taki sam gust, jeśli chodzi o modę, podobny kolor włosów, rysy twarzy i figurę. Ona także interesuje się sztuką i posiada wielki talent. Po krótkim czasie pobytu w nowej szkole Genevieve zaskarbia sobie przyjaźń koleżanek Katy i wkrótce za cel obiera sobie rozkochanie w sobie chłopaka Katy, Merlina. W ten sposób w Katy rodzą się nienawiść i zazdrość, budzące w niej agresję, która z kolei rzutuje na jej relacje z przyjaciółkami i nowym chłopakiem. Jednocześnie dziewczyna przekonuje się, że jej rywalka działa z pełną premedytacją i wyrachowaniem. Podczas rozmowy twarzą w twarz Genevieve informuje Katy, że pojawiła się w jej życiu tylko po to, aby je zniszczyć. Dziewczyna postanawia zawalczyć o swoje szczęście i na własną rękę rozpoczyna śledztwo prowadzące do ustalenia bolesnej prawdy.
 ***
Stwierdzam, że moje zamiłowanie do fantastyki trochę maleje na rzecz reportaży / ksiażek podróżniczych itd. Czytam teraz akurat to pierwsze, żeby nie mieć zaległości, ale później - kto wie? :P Tak więc wydawnictwo Czarne wygrywa i pozycja z W.A.B również może być ciekawa. Z Zieloną Sową jest dziwnie, bo sowa zielona nie jest, nie? Czekam więc na Wasze recenzje! :) Zwróciliście na coś uwagę?

7 komentarzy:

 1. Czarne teraz zdecydowanie wygrywa! I to jak! Chyba po moim bierzmowaniu będę się musiał wybrać na porządne zaprzyjaźnienie z ich książkami w księgarni. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. 'Jad' najbardziej mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Za "Jutro przypłynie królowa" wkrótce się zabieram, ale i inne pozycje z Czarnego mnie zainteresowały:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja z wielką chęcią przeczytałabym ,,Jad" ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę zabrać się za zaległe książki i za te nowsze pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym przeczytać "Dzikie wybrzeże" (powoli przymierzam się do zakupu) i "Królową Karaibów".

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam książki podróżnicze! Od siebie mogę polecić "Angkor" Pałkiewicza, "Moje Indie" Kreta i książki Cejrowskiego. :) Ja natomiast chętnie przeczytałabym "Dzikie wybrzeże" i "Jutro przypłynie królowa" - zapowiadają się intrygująco. ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)