niedziela, 10 marca 2013

Nowości i zapowiedzi {14}

NOWOŚCI
_____________________________________________________________
Kwiat śliwy, mroczny cień, Lian Hearn
Premiera: 6 marca 2013
W.A.B 
Opowieść o miłości i wojnie oraz o walce kobiety o własne miejsce w świecie mężczyzn. Jej tłem jest historia rewolucji w Japonii, równie ważnej jak rewolucja francuska, a nieznanej szerzej w Europie. Społeczeństwo XIX-wiecznej Japonii było silnie zhierarchizowane – podzielone na warstwy, z wszechobecną dominacją mężczyzn. Los kobiety określali najpierw rodzice, a potem mąż. Rewolucja obyczajowa z lat sześćdziesiątych XX wieku zmieniła jednak feudalną Japonię w nowoczesne państwo. W takiej rzeczywistości przyszło żyć Tsuru, córce lekarza. Dziewczyna, zamiast podążać śladami siostry i zgodnie z tradycją poślubić mężczyznę wybranego przez rodziców, związała się z ukochanym i, tak jak ojciec, poświęciła się medycynie. Przekona się, na jak trudną drogę wkroczyła…
 Poradnik pozytywnego myślenia, Matthew Quick
Premiera: 6 marca 2013
Otwarte
Poznajcie Pata. Pat ma pewną teorię – jego życie to film, który zakończy się happy endem, czyli powrotem jego byłej żony. Pat musi tylko spełnić kilka warunków: robić codziennie setki brzuszków, czytać więcej książek, ćwiczyć bycie miłym i dwa razy dziennie łykać kolorowe pastylki. Niestety nic nie układa się tak, jak powinno. Na domiar złego za Patem łazi piękna, choć poważnie stuknięta Tiffany, prześladuje go piosenka Kenny’ego G, a nowy terapeuta sugeruje zdradę jako formę terapii!
Pat nie przestaje jednak myśleć pozytywnie. Czy to wystarczy, by osiągnął swój cel?

ZAPOWIEDZI
_____________________________________________________________

 Wilk, Katarzyna Berenika Miszczuk
Premiera: 13 marca 2013
W.A.B
Margo Cook to zwyczajna nastolatka. Pewnego dnia przenosi się razem z rodzicami z Nowego Jorku do miasteczka Wolftown położonego w głębi olbrzymiej puszczy. Od przeprowadzki dręczą ją koszmary, w których ucieka przez las przed groźnym prześladowcą. W szkole poznaje lekko zwariowaną Francuzkę Ivette Reno oraz intrygującego outsidera Maksa Stone’a. Jaki mroczny sekret skrywa Max? Jaki mroczny sekret skrywa Wolftown? Czy sny Margo mają z tymi zagadkami jakiś związek? Być może poznamy odpowiedź, gdy na niebie pojawi się księżyc w pełni…

 Dziedzictwo królów, C.S. Friedman
Premiera: 14 marca 2013
Prószyński i S-ka
Finał magicznej trylogii!
Kamala, młoda dziewczyna, która rzuciła wyzwanie magom, osiągnęła swój cel – opanowała sztukę czarnoksięstwa i jej moc dorównuje teraz najpotężniejszym spośród Magistrów. Choć ci nigdy nie wybaczą jej zachwiania starego porządku rzeczy i zabicia jednego z nich, widmo nadchodzącej wojny każe odsunąć na bok wewnętrzne spory.
W „Dziedzictwie królów” ludzkość czeka ostateczna bitwa z Duszożercami – podobnymi do smoków krwiożerczymi stworami, jeszcze do niedawna odgrodzonymi od południowych krain magiczną barierą, Gniewem Bogów. Mur jednak upadł i na świat ludzi padła groźba totalnego wyniszczenia.
Oto kluczowe starcie Drugiej Ery Królów.

 Zielone dziecko, Herbert Read
Premiera: 15 marca 2013
Vis-à-vis/Etiuda
Książka „Zielone dziecko” Herberta Reada to jedna z najsłynniejszych dystopii w literaturze, równie ważna jak „1984” Geogea Orwella, „Nowy wspaniały świat” Huxleya czy „Mechaniczna pomarańcza” Anthony′ego Burgessa. Ta pozornie baśniowa opowieść dołącza do grona tych antyutopii, a kto wie czy tak naprawdę nie jest pierwszą z tego typu książek. O jakości tego dzieła świadczy choćby to, że zachwycali się nim T.S. Elliot czy Graham Greene, który zresztą napisał do „Zielonego dziecka” nowy wstęp. Pierwsza i ostatnia część tej historii stanowi relację w trzeciej osobie, natomiast część środkowa jest napisana w pierwszej osobie.
Opowieść zaczyna się w roku 1861 od sfingowanej śmierci prezydenta Olivero, dyktatora południowoamerykańskiej republiki Roncador, który zainscenizował własne zabójstwo. Olivero powraca do rodzinnej Anglii, do wioski, w której się urodził i wychował. Wieczorem w dniu przyjazdu zauważa, że płynący przez wioskę strumień wydaje się płynąć w przeciwnym kierunku i postanawia udać się w górę jego biegu, aby odkryć przyczynę.
Strumień doprowadza Olivero do młyna, gdzie przez oświetlone okno widzi kobietę przywiązaną do krzesła, którą młynarz zmusza do wypicia krwi świeżo zarżniętej owcy. Olivero instynktownie rzuca się do środka przez otwarte okno; jest to „skok w krainę fantazji”. Początkowo młynarz nie stawia oporu i pozwala mu uwolnić kobietę, którą na podstawie koloru skóry Olivero rozpoznaje jako Sally, jedno z dwojga Zielonych Dzieci, które w tajemniczy sposób przybyły do wioski w dniu jego wyjazdu przed 30 laty; Olivero rozpoznaje także w osobie młynarza Kneeshawa, dawnego ucznia wiejskiej szkoły, w której kiedyś uczył. Podczas szamotaniny między nim dwoma, Kneeshaw przypadkowo tonie w stawie młyńskim. Następnego ranka Olivero i Sally kontynuują poszukiwania, w celu odkrycia tajemnicy strumienia, który bierze początek ze stawu na wrzosowiskach powyżej wioski. Brodząc w jego wodach, Sally zaczyna się pogrążać w srebrzystym piasku pokrywającym dno. Olivero rzuca się do niej i trzymając się za ręce, oboje pogrążają się w głębi stawu.
Druga część książki opisuje wydarzenia, jakie miały miejsce między wyjazdem Olivero z wioski jako młodego nauczyciela a jego powrotem jako byłego prezydenta.
Ostatnia część książki ciągnie dalej opowieść od momentu gdy Olivero i Sally znikają pod wodą.
***
Dwie pierwsze pozycje, które już się ukazały dopiero teraz zwróciły moją uwagę - pierwsza bo lubię czytać historie osadzone w dalszych zakątkach ziemi, druga bo wszyscy ją polecacie. Z zapowiedzi interesuje mnie Wilk Katarzyny Bereniki Miszczuk, ponieważ będąc w podstawówce czytałam drugą część tej serii i wtedy wywarła na mnie duże wrażenie a teraz mam pretekst do zaznajomienia się z tomem pierwszym. Dziedzictwo królów przeczytałabym, gdybym znała wcześniejsze losy bohaterów i może za jakiś czas mi się uda je poznać? I ostatnia pozycja, która po przeczytaniu opisu zaintrygowała mnie, a później zobaczyłam że mało kto o niej wie i jakoś tak.. dziwnie

Zwróciliście na coś uwagę? =)

17 komentarzy:

 1. W sumie myślałam o przeczytaniu "Poradnika pozytywnego myślenia" ale film chyba mi wystarczy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie filmu nie oglądałam i nie wiem czy zacząć od książki czy filmu :(

   Usuń
 2. Nie wiem, czy coś dla mnie tu jest... Chociaż ta trylogia Friedmana mnie zainteresowała z lekka.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Wilk" zaczęłam czytać dosyć dawno, ale chyba nawet nie dotarłam do końca... Ja przeczytałabym "Poradnik pozytywnego myślenia", o którym dookoła dużo słychać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam, że '' Kwiat śliwy... " przeniesiono na czerwiec, ale sądzę, że warto poczekać!
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę? Nie zauważyłam, ale faktycznie - i tak warto bo zapowiada się naprawdę dobra książka.

   Usuń
 5. Właśnie czytam "Poradnik pozytywnego myślenia" - bardzo dobra książka! Jestem dopiero w połowie, a już mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe nowości się zapowiadają. Na pewno sięgnę po niektóre z nich.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nic dla mnie, choć zastanawiam się cały czas nad Kwiat śliwy, mroczny cień:)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Poradnik pozytywnego myślenia" wczoraj trafił na moją półkę i będę chciała sie z nim jak najszybciej zapoznać. Ja w nadchodzącym tygodniu czekam głównie na "Ruth"

  OdpowiedzUsuń
 9. "Wilk"- według mnie bardzo dobra i wciągająca ksiażka
  Żapraszam http://krainatysiacaksiag.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Niedługo zabieram się za "Poradnik pozytywnego myslenia" :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie mogę się już doczekać na nową książkę Lian Hearn "Kwiat śliwy, mroczny cień". Sagę Otorich pochłonęłam błyskawicznie. Mam nadzieję, że ta książka będzie równie dobra :)

  OdpowiedzUsuń
 12. "Wilka" czytałam i bardzo lubię. Do tej pory pamiętam, jak zaczytywałam się w tej i 2 części w gimnazjum, na świetlicy, gdy czekałam na autobus, który rowoził dzieciaki do domów. :) Miłe wspomnienia, tym bardziej, że te książki są znaaaacznie lepsze od koszmarnej powieści "Ja, diablica" tej samej autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zaczęłam od Wilczycy ale nie przeszkadzało mi to w niczym bo bohaterów polubiłam od pierwszych stron i jakoś nadążałam. Była taka inna od wszystkich i urzekła mnie swoim stylem, językiem. Wiele osób mówi, że te książki są słabe bo pisała je jako nastolatka, ale według mnie świetne. Ja diablicy nie czytałam - ale, wiele osób to poleca! o.O

   Usuń
 13. Poradnik pozytywnego myslenia, to ksoazka, ktora musze miec i to jak najszybciej. Co do zapowiedzi, to najbardziej zainteresowal mnie Wilk.

  OdpowiedzUsuń
 14. Poradnik to wyborna książka. Jedna z najlepszych jakie ostatnio czytałem. Polecam.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)