sobota, 26 stycznia 2013

Nowości i zapowiedzi {9}

NOWOŚCI
_____________________________________________________________
Córka wiedźmy, Paula Brackston
Premiera: 25 styczeń 2013
Bellona 
Jednocześnie romans historyczny i opowieść z gatunku fantasy, która doskonale wpisuje się w Erę Wodnika, wprowadzając czytelnika w niebezpieczny, choć fascynujący świat magii i ziołolecznictwa. Jej bohaterce, osobie wyjątkowo niezależnej, udaje się przeżyć zarazę, polowanie na czarownice i wojny, po to, by wreszcie uwolnić świat od zła.
Akcja powieści rozpoczyna się w roku 2007, z chwilą, gdy bohaterka, Elizabeth Anne Hawksmith, przybywa do Wierzbowej Zagrody. W owym czasie ma trzysta osiemdziesiąt cztery lata, lecz wygląda na osobę pięćdziesięcioletnią, silną i sprawną.
W chwili zapomnienia używa magii, na przykład do naprawienia zawodnego silnika samochodu. Kobieta nie wchodzi w bliższe relacje z sąsiadami, szczególnie unikając przedstawicieli kleru. Jej niechęć do kontaktów z ludźmi udaje się przełamać nastoletniej Tegan, dziewczynie pełnej radości życia, która wyraźnie nie przystaje do rówieśników. To dzięki niej przenosimy się w przeszłość i poznajemy wcielenia Elizabeth. Dowiemy się, jak wiedźma radziła sobie w hrabstwie Wessex w 1627 roku – w czasach zarazy i polowań na czarownice – następnie w XIX wiecznym Londynie, gdzie grasował Kuba Rozpruwacz, a także w ogarniętej wojną Flandrii w roku 1917.
Powieść można postrzegać jako opis odwiecznej relacji nauczyciela i ucznia, w której wiedza magiczna przekazywana jest bezpośrednio z pokolenia na pokolenie. Udowadnia ona również starą prawdę, że „ludzie boją się tego, czego nie potrafi ą wyjaśnić”, jak w przypadku polowań na czarownice. Nawet współczesna fascynacja magią i właściwościami ziół i kamieni, pozornie oświecona Era Wodnika, nie pozwala umieścić nad drzwiami szyldu reklamującemu usługi magiczne. Ta gorzka refleksja Elizabeth uświadamia, jak daleka droga czeka współczesny świat, by mógł przyjąć rzeczy odmienne.

 Spojrzenie elfa, Katrin Lankers
Premiera: 24 styczeń 2013
Dreams
Kiedy Mageli poznaje tajemniczego Erina, wyczuwa, że chłopak jest inny. Nieznajomy pociąga ją jednak coraz bardziej. Dziewczyna balansuje na granicy jawy i sennych marzeń, coraz bardziej tracąc poczucie rzeczywistości. Gdy chłopakowi grozi niebezpieczeństwo, Mageli musi podjąć decyzję: czy może go uratować wierząc w moc swoich snów?
Erin nie spuszczał z niej oczu – pod wpływem tego hipnotycznego spojrzenia rozum odmawiał Mageli posłuszeństwa.
– Jesteśmy do siebie tak niezwykle podobni – powiedział. – A jednocześnie tak bardzo różni. Jakbyśmy żyli w dwóch całkiem odmiennych światach. Ja w mojej krainie elfów a ty w świecie…
– Ludzi – dokończyła Mageli.
– Ludzi – potwierdził Erin, jakby dla niego ten świat był równie dziwny, co dla niej kraina elfów. – Utracona ojczyzna – wymruczał tak cicho, że dziewczyna nie była pewna czy w ogóle to usłyszała.

 Kruk, Alison Croggon
Premiera: 24 styczeń 2013
Galeria Książki
Fascynująca opowieść rozwija się ku punktowi kulminacyjnemu, a brat głównej bohaterki odkrywa własny ukryty dar oraz rolę, jaka przypadła mu w walce z Mrokiem.
Hem jest sierotą i żyje w ciągłym zagrożeniu, dopóki nie spotyka Maerad, która okazuje się jego utraconą przed laty siostrą. Dziewczyna ma jednak do wypełnienia własne przeznaczenie. Hem trafia do złotego miasta Turbanska, gdzie poznaje nauki bardów i zaprzyjaźnia się z tajemniczym białym krukiem. Kiedy miasto atakują armie Mroku, chłopak wraz ze swym opiekunem Salimanem i Zeliką uciekają, by dołączyć do walczących z najeźdźcą. To wówczas nawiedza go wizja, z której dowiaduje się, że on także ma do odegrania rolę w powierzonej Maerad misji rozwiązania zagadki Drzewnej Pieśni.
Alison Croggon, rozwijając w Kruku historię opowiedzianą w Darze i Zagadce, tworzy zdumiewający swym pięknem świat, na który pada złowieszczy cień ciemności. Świat, w którym Maerad i Hem muszą przygotować się do stoczenia ostatecznej bitwy w obronie Światła.

ZAPOWIEDZI
_____________________________________________________________
 Przez ciebie, Emily Hainsworth
Premiera: 29 stycznia 2013
Amber
Była miłością jego życia.
Czy – żeby ją odzyskać – jego miłość pokona granice niemożliwego?
Osiemnastoletni Camden nie potrafi się pogodzić ze śmiercią swojej dziewczyny. Viv była wszystkim co dobre w jego życiu: pomagała mu się pozbierać po kontuzji, która położyła kres marzeniom o piłkarskiej karierze.
Była przy nim, kiedy rozpadła się jego rodzina. Oddałby wszystko, żeby choć raz zobaczyć ją znowu.
Codziennie przychodzi w miejsce, gdzie rozbił się jej samochód.
I pewnego dnia widzi dziewczynę…
To nie Viv, ale – choć to brzmi kompletnie nieprawdopodobnie – nieznajoma może mu pomóc znów ją spotkać… w świecie, w którym Viv nadal żyje.
Lecz w tym świecie wszystko wygląda inaczej, a Viv nie jest tą dziewczyną, jaką Cam zapamiętał. Wkrótce pozna szokującą prawdę i będzie musiał zdecydować: zostać z ukochaną czy ją opuścić, zanim drzwi pomiędzy ich światami zamkną się na zawsze…


Ciemnorodni, Alison Sinclair
Premiera: 31 styczeń 2013
Bellona 
Ciemnorodni obawiają się magii oraz wszystkiego, co jest z nią związane. Wierzą jednak, że magię można zabić – znika ona z powierzchni ziemi wraz z magiem, który się nią para. Ale czy uda im się ją pokonać? Rewelacyjna, trzymająca w napięciu pierwsza część trylogii – przez znawców określana jedną z najlepszych w dziejach fantasy! 

***
Szukałam i nie mogłam znaleźć więcej propozycji na ten tydzień, które by mnie jakoś zaciekawiły. W sumie to najbardziej interesują mnie nowości tego tygodnia, a nie przyszłego. :D Najchętniej zabrałabym się za romans historyczny z elementami fantasy, czyli Córkę wiedźmy. Spojrzenie elfa wydaje się być na swój sposób oryginalne i fajne, ale czy takie będzie? To się okaże po Waszych recenzjach, bo ja w planach na ten czas jej nie mam. Co do zapowiedzi - pomysł napisania Przez ciebie nie wydaje mi się oryginalny, bo już gdzieś to było, w Ciemnorodnych to samo, ale ta druga mnie baaardzo interesuje! =) A jak z Wami jest? :>

Recenzja Gwiazd naszych wina pojawi się jednak jutro, bo dziś nie ma już sensu jej dodawać. ^^

24 komentarze:

 1. Mnie zaciekawiły: "Córka wiedźmy", "Kruk" i "Spojrzenie elfa" ;d

  OdpowiedzUsuń
 2. Może Ciemnorodni nie wydają się odkrywczy, ale coś mnie ciągnie do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe lektury się zapowiadają :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się ciekawie, zaintrygowała mnie ostatnia pozycja:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. "Córka wiedźmy" może być ciekawa. Pożyjemy, zobaczymy!

  OdpowiedzUsuń
 6. "Córkę wiedźmy" baaardzo chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam książki o magii i czarownicach, więc na "Córkę wiedźmy" na pewno się skuszę.

  http://literacka-mimoza.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. oo "Córka wiedźmy" to chyba coś dla mnie! Podobnie jak "Przez Ciebie, Emily" - na te książki mam największą ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mnie odpowiednie byłoby z pewnością "Spojrzenie elfa". Może nawet skuszę się na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Córka wiedźmy i Spojrzenie elfa najmocniej mnie zaciekawiły.

  OdpowiedzUsuń
 11. "Córka wiedźmy" wydaje się być ciekawą książką:)

  OdpowiedzUsuń
 12. "Córka wiedźmy" brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Kruk" to coś dla mnie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. "Ciemnorodni" intrygują mnie już od jakiegoś czasu, "Przez ciebie" też brzmi dość ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. "Przez Ciebie" wydaje się warte uwagi ;D

  OdpowiedzUsuń
 16. Żadna książka jakoś mnie szczególnie nie zaciekawiła, ale kilka mogłoby być wartych uwagi. Ja po ostatnim wypadzie do biblioteki mam co czytać ;D

  OdpowiedzUsuń
 17. Córka wiedźmy chyba najbardziej mnie zainteresowała, ale z tego co mi się wydaje jej premiera wypada 31 stycznia ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Tylko Córka widźmy wygląda ciekawie... A Ciemnorodnym przydaloby się ciut zmienic okładkę...

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja bym chciała wszystkie, prócz Kruka ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. "Córka wiedźmy" zainteresowała mnie najbardziej. (:

  OdpowiedzUsuń
 21. Jestem dość ciekawa wszystkich tych zapowiedzi i premier :D Najbardziej jednak zacieram ręce na "Ciemnorodnych" :D Zwłaszcza, że książka już do mnie jedzie :P

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)