sobota, 24 listopada 2012

Nowości i zapowiedzi {4}

NOWOŚCI
_____________________________________________________________

 Świat bez końca, Ken Follett
Premiera: 23 listopad 2012
Albatros
W 1989 Ken Follett opublikował swoją najsłynniejszą książkę  –  powieść  historyczną Filary Ziemi, której fabułę osnuto wokół budowy fikcyjnej katedry Kingsbridge w XII-wiecznej Anglii. Akcja  Świata bez końca  zaczyna się 200 lat później, w roku 1327. Spotykamy tu potomków Jacka i Toma, bohaterów tamtej sagi. Na tle barwnej panoramy średniowiecza w okresie wielkich przemian i dziesiątkującej  społeczeństwo  zarazy  toczy  się  epicka  opowieść  o walce o władzę, pieniądze i wpływy, o tajemnicach i zbrodniach, o nauce burzącej fundamenty wiary, w której ludzkie emocje – miłość, nienawiść, pragnienie  zemsty  –  odgrywają  wiodącą  rolę.

Caris jest córką zamożnego kupca Edmunda Woolera, handlującego wełną. Zakochany w niej Merthin, uzdolniony architekt i budowniczy – synem zubożałego szlachcica. Caris, kobieta wyemancypowana, pragnie leczyć ludzi, a nie realizować się jako matka i żona.  Choć  kocha Merthina, nie chce go poślubić. Zostaje posądzona o czary i grozi jej stryczek. Godwyn, zakonnik, siostrzeniec Woolera, za pomocą podstępów i intryg zostaje przeorem klasztoru w Kingsbridge  i zaczyna samowolne, okrutne rządy. W pędzie ku władzy nie zawaha się zdradzić tych, którzy pokładali w nim zaufanie. Gwenda, córka bezrolnego chłopa, walczy o zdobycie ukochanego mężczyzny, Wulfrica, próbującego odzyskać ziemię ojca. Wulfric staje się obiektem nienawiści brata Merthina, Ralpha, zwyrodnialca i mordercy,  z  czasem  zdobywającego  wielką  władzę. 

ZAPOWIEDZI
_____________________________________________________________

 Operacja Argo, Antonio Mendez & Matt Baglio
Premiera: 27 listopad 2012
Prószyński i S-ka
O tym jak CIA i Hollywood połączyły siły, by dokonać najbardziej ryzykownej akcji ratunkowej w historii XX wieku.
W kinach od 30 listopada 2012!

Czwartego listopada 1979 roku tłum irańskich studentów wdarł się na teren amerykańskiej ambasady w Teheranie. Kilkudziesięciu pracowników placówki zostało zatrzymanych w charakterze zakładników. Trwający 444 dni kryzys wywołał prawdziwą burzę w świecie polityki, a jego skutki odczuwamy do dziś. To powszechnie znane fakty, natomiast mało kto wie, że równolegle do tamtych wydarzeń rozgrywał się dramat sześciorga dyplomatów zbiegłych z ambasady. Jeden ze starszych oficerów CIA, Antonio Mendez, opracował genialny, lecz szalenie ryzykowny plan ratunkowy, mający pozwolić wywieźć Amerykanów z Teheranu, nim Irańczycy odkryją ich obecność w mieście.

Dzięki wsparciu zespołu biegłych fałszerzy, zaangażowaniu w sprawę tajnych współpracowników CIA i czynnemu udziałowi w intrydze fachowców z Hollywood, Mendez mógł podać się za producenta nieistniejącej wytwórni filmowej i pod pretekstem poszukiwania plenerów do kręcenia nowego filmu science fiction, tytułowego „Argo”, poruszać się po stolicy Iranu bez większych przeszkód. On i jego współpracownik zdołali nawiązać kontakt z uciekinierami, po czym przewieźli ich przez granicę ogarniętego chaosem rewolucji kraju.

Po przeszło trzydziestu latach od tamtych wydarzeń wywiadowca uchyla rąbka tajemnicy i przedstawia szczegóły niezwykle złożonej i niebezpiecznej operacji. „Operacja Argo”, porywająca opowieść o fałszywych tożsamościach i międzynarodowej intrydze, stanowi świadectwo niezwykłej współpracy, jaka nawiązała się między Hollywood a jedną z czołowych agencji wywiadowczych świata.

 Miasto zagubionych dusz, Cassandra Clare !
Premiera: 28 listopad 2012
MAG
Jace jest teraz sługą zła, związanym na całą wieczność z Sebastianem. Tylko mała grupka Nocnych Łowców wierzy, że można go uratować. Żeby to zrobić, muszą zbuntować się przeciwko Clave. I muszą działać bez Clary. Bo Clary rozgrywa niebezpieczną grę zupełnie sama. Ceną przegranej jest nie tylko jej własne życie, ale również dusza Jace’ego. Clary jest gotowa zrobić dla niego wszystko, ale czy nadal może mu ufać? I czy on jest naprawdę stracony? Jaka cena jest zbyt wysoka, nawet za miłość?

Wróżbiarze, Libba Bray
Premiera: 28 listopad 2012
MAG
Evie O’Neill nigdy nie pasowała do małego miasteczka w stanie Ohio, a kiedy wywołuje kolejny skandal, rodzice wysyłają ją do wielkiego miasta, by zamieszkała z wujem. Dla dziewczyny to nie wygnanie, a spełnienie marzeń – szansa, by pokazać, że jest nowoczesna do szpiku kości i niewiarygodnie odważna. Lecz Nowy Jork to nie tylko jazz i rewia. Ma swoją mroczną stronę. W mieście giną młodzi ludzie. To nie są zbrodnie w afekcie. Są okrutne. Starannie zaplanowane. I niepokojąco podobne do ilustracji z zapomnianej księgi. A nowojorska policja nie potrafi samodzielnie rozwiązać tej sprawy.

 Wiśniowy dworek, Katarzyna Michalak
Premiera: 28 listopad 2012
Wydawnictwo Literackie
Nowa powieść Katarzyny Michalak!
Współczesna baśń o miłości
W Wiśniowym Dworku, gdzieś pod litewską granicą mieszka Danusia. Jest nauczycielką w wiejskiej szkole i nie wyobraża sobie życia w wielkim mieście, pełnym spieszących się ludzi.
Na warszawskim Mokotowie, niedaleko parku Morskie Oko, mieszka Danka. Jest przebojową biznesmenką w międzynarodowej korporacji i nie wyobraża sobie życia na wsi, gdzie życie toczy się powoli, a jego rytm wyznacza przyroda. Te dwie kobiety pozornie dzieli wszystko, ale łączy jedna tajemnica. I jeszcze ktoś. Mężczyzna, który przybył z przeszłości, by odebrać to, co do niego należy...

 Gorączka, Dee Shulman
Premiera: 28 listopad 2012
Egmont
Nieustraszony rzymski gladiator. Lekkomyślna dziewczyna z XXI wieku. Tajemniczy wirus, który ich połączył… A.D. 152 Sethos Leontis, nadzwyczaj zręczny wojownik, nieoczekiwanie zostaje ranny i niebezpiecznie ociera się o śmierć. A.D. 2012 Niezwykle inteligentna, ale sprawiająca kłopoty Ewa zaczyna nowe życie w szkole dla wybitnie utalentowanych, ale jedna chwila w laboratorium pociąga za sobą przerażające konsekwencje. Niezwykły związek doprowadza do połączenia Ewy i Sethosa, wspólnie pracują nad rozwikłaniem zagadki dotyczącej śmiertelnego wirusa.
Obyczajowa opowieść, antyczny dramat z romantycznym wątkiem są bogatym tłem dla współczesnej powieści obyczajowej dla nastolatków. Całość to ciekawe i rozbudowane postaci, ale również fabuła skonstruowana w bardzo logiczny i przekonujący sposób mimo swojej złożoności. Gorączka podczas lektury.

 Odkrywanie Hobbita J.R.R. Tolkiena, Corey Olsen
Premiera: 28 listopad 2012
Bukowy Las
Hobbit J.R.R. Tolkiena to jedna z najpopularniejszych i najbardziej ulubionych książek XX wieku, kochana zarówno przez młodych, jak i dorosłych czytelników. Corey Olsen napisał zabawny i wnikliwy przewodnik, mający na celu ukazanie ogółowi czytelników dokładnej i oryginalnej interpretacji tej wspaniałej powieści. Prowadzi nas w głąb tekstu, by odkryć jego tajemnice i rozkosze. Zabiera nas w pełną przygód podróż przez strony Hobbita, rozdział po rozdziale, ukazując kolejne warstwy opowieści: mroczne pragnienia krasnoludów i wysublimowany śmiech elfów, naturę zła i jego beznadzieję, tajemnicę boskiej opatrzności i ludzkiego wyboru oraz, przede wszystkim, zmiany w życiu Bilba Bagginsa. Dzięki tej książce Hobbit ożyje dla czytelników jak nigdy dotąd.

 Opowieść wigilijna o wampirach, Sarah Gray
Premiera: 29 listopad 2012
Bellona
To znakomita powieść oparta została na “Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Aby dogłębnie wyjaśnić współczesnemu czytelnikowi tajemnice duszy skąpca Scrooge’a, autorka zdecydowała się wprowadzić do akcji wampiry.
Całość utrzymana jest w duchu wiktoriańskiego moralitetu i nawet język części stworzonych przez współczesną czytelnikowi autorkę nie zdradza, które fragmenty nie zostały zaczerpnięte z oryginalnego dzieła Dickensa. W tej opowieści wampiry wykorzystano do uwypuklenia wad współczesnego społeczeństwa, w którym zanika miłość, tradycja i wiara. Tym samym otwierają się drzwi dla wszelkiego zła, jakie może zagrażać ludzkości, gdyż siła wampirów znacznej mierze pochodzi od ludzi, którzy zaprzeczają ich istnieniu.
 W głębi lasu, Harlan Coben
Premiera: 30 listopad 2012
Albatros
Dwadzieścia lat temu czworo nastolatków wymknęło się do lasu z letniego obozu. Dwoje odnaleziono później z poderżniętymi gardłami. Pozostała dwójka jakby zapadła się pod ziemię, nie pozostawiając po sobie nawet najdrobniejszego śladu. Była wśród nich siostra Paula Copelanda, obecnie prokuratora i owdowiałego ojca sześcioletniej Cary. Paul ma ambicje polityczne, ale jego plany mogą lec w gruzach, gdy w zastrzelonym na Manhattanie mężczyźnie rozpoznaje ofiarę tamtej tragedii. Nie ma wyjścia, musi postawić sobie pytanie - czy jego siostra żyje? Jaką tajemnicę skrywa milczący las? Co naprawdę wydarzyło się owej pamiętnej nocy?
_____________________________________________________________
Ileż ciekawych premier w nadchodzącym tygodnia nas czeka, prawda? :) W piątek wyszła książka, która zapewne Wielu z Was zaciekawi - ja muszę przeczytać najpierw Filary Ziemi. A co do zapowiedzi to wszystkie powieści, które wyżej wymieniłam z chęcią widziałabym u siebie w domu. Przede wszystkim muszę wspomnieć o Mieście zagubionych dusz{!!!}, książka której niecierpliwie wyczekuje, ale też się jej obawiam, bo poprzednia (4 część Darów Anioła) mi się nie podobała. Było za dużo głupiego Simona, za mało Jace'a i ogólnie była nie fajna. Powiedz Cassandro, że wróciłaś do swojej dawnej formy i mnie zaskoczysz, pozytywnie tym razem. :) Kolejna to pozycja Bray, którą polubiłam i na pewno Wróżbiarzy przeczytam. Wiśniowy dworek Katarzyny Michalak mam u siebie, więc recenzja pojawi się kiedyś tam :P Gorączka mnie intryguje od dawna, ale po recenzjach widzę, że nie jest aż tak fajna, na jaką się zapowiadała. Powieść od Bukowego Lasu również (może) przeczytam, bo Hobbita lubię, Opowieść wigilijna o wampirach - zaskoczyła mnie ta książka (nie, jeszcze jej nie czytałam) :D Coben pojawił się, żeby zmotywować mnie do przeczytania jakiejś jego książki. Na koniec została Operacja Argo, o której nie wiem co myśleć i poczekam sobie na Wasze recenzje. Zaciekawiła Was jakaś pozycja? Na co w tym tygodniu czekacie z niecierpliwością? ^^ 
Trzymajcie się ciepło :)

22 komentarze:

 1. Chętnie przeczytałabym "Opowieść wigilijną o wampirach". Bardzo ciekawi mnie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno warto przeczytac "Goraczke" :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa "Gorączki", z ogromną przyjemnością ją przeczytam, ale i pierwsza pozycja mnie zaciekawiła. No i "Opowieść wigilijna o wampirach" brzmi nieźle :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Gorączka już za mną. Chętnie natomiast przeczytam Wróżbiarzy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czekam na "Gorączkę". Mimo, że nie zbiera pozytywnych recenzji, nikt mi nie wbije do tego durnego łba, że nie warto. Ja po prostu MUSZĘ ją przeczytać! ^^

  OdpowiedzUsuń
 6. Dwie pierwsze pozycje mają boskie okładki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chciałabym przeczytać "Gorączkę" oraz powieść Libby Bray, gdyż bardzo polubiłam trylogię "Magiczny Krąg";)

  OdpowiedzUsuń
 8. O rety *.* Chętnie zobaczyłabym na swojej półce Cobena i "Wiśniowy dworek".

  OdpowiedzUsuń
 9. "W głębi lasu" to w zasadzie nie premiera, tylko nowe wydanie starej książki. Ale skoro, jak sama zaznaczyłaś, ma Cię to motywować - rzeczywiście proponuję zacząć przygodę z książkami Cobena właśnie od tej powieści. Myślę, że się nie zawiedziesz;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że "Gorączka" mogłaby przypaść mi do gustu, a i chciałam także w końcu zapoznać się z twórczością Katarzyny Michalak.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki za zauważenie błędu, już go poprawiłam :) Nawiasem mówiąc, cieszę się, że ktoś w ogóle czyta moje recenzje, bo większość odwiedzających z pewnością rzuca na nie tylko okiem :)
  Co do przedstawionych przez Ciebie nowości to niesamowicie ciekawi mnie "Gorączka", prócz tego z chęcią zapoznałabym się z "Odkrywaniem Hobbita", ponieważ lektura oryginalnej powieści Tolkiena wywarła na mnie niemałe wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też często mam takie wrażenie, ale rozumiem ze ktoś może nie mieć czasu czy coś. Chociaż niektóre komentarze są całkiem bez sensu co do tematyki postów :D

   Usuń
 12. Na Miasto zagubionych dusz czekam z niecierpliwością :))

  OdpowiedzUsuń
 13. Na szczęście nic z tej listy mnie nie zainteresowało, a więc nie muszę się martwić o to, że znowu nie zostanie mi złotówka w portfelu ;p

  OdpowiedzUsuń
 14. Po "Miasto zagubionych dusz" pewnie sięgnę, ale nie wiem czy w krótkim czasie od premiery.
  Chętnie zapoznałabym się z "Opowieścią wigilijną o wampirach", bardzo ciekawy tytuł.
  Oczywiście książka Harlana Cobena również kusi i obowiązkowo "Okrywanie Hobbita"! To na pewno sobie kupię.

  OdpowiedzUsuń
 15. Miasto zagubionych dusz oczywiście! :) Nie mogę doczekać się premiery. Czekam również na Wróżbiarzy, ponieważ bardzo lubię serię Magiczny krąg tej autorki. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Hmm, całkiem sporo z tej listy jest dla mnie koniecznością do przeczytania. Oby udało mi się je dostać:)

  OdpowiedzUsuń
 17. "Gorączka" jest zdecydowanie na mojej liście Must have :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Na gorączkę czekam właśnie, już się doczekać nie mogę;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Wspaniale, że znów wydany zostanie Follett. To naprawdę ciekawa książka, nieco inna niż Filary ziemi ale wciaż naprawdę wciągająca

  OdpowiedzUsuń
 20. Na pewno skuszę się na ,,Wróżbiarzy" i na ,,Operację Argo".

  OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz pozostawić po sobie jakiś ślad - proszę przeczytaj post wyżej, żebyś wiedział/a przynajmniej, co komentujesz. =)